İnovasyon’da İlk 10 İçinde Yer Almalıyız !

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya 2013’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi olmanın yanında inovasyon alanında da bu sıralama içinde yer almamız gerektiğini söyledi.İnovasyonu resime benzeten Kaya bir an önce tuvalin başına geçilmesini istedi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile “İzmir’in Geleceğinde Yenilik: Stratejik Bir Yaklaşım için Ortak Akıl Arayışları Çalıştayı” gerçekleştirildi. Karaca Otel’de yapılan toplantıda konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, İzmir’in İnovasyonun son yılların en gözde kavramlarından biri olduğunu söyledi.

İNOVASYONDA İLK 10

Dünya ekonomisinde rekabet ve pazar gücü açısından ön sıralarda yer alan firmalara ve ülkelere bakıldığında rekabet avantajı yaratmanın en önemlileri arasında inovasyonun olduğunun altını çizen Kaya, “2023 yılında 500 milyar dolar ihracat ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedeflerimizin yanına aynı zamanda ülke olarak dünyanın en inovatif 10 ekonomisi arasında girme hedefini de koymamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.TUVALİN BAŞINA

Çalıştayın amacının inovasyon sürecinde kimin nasıl, hangi zaman perspektifinde ve ne yapacak gibi sorulara cevap aramak olduğunu belirten Kaya İnovasyonu güzel bir tablo gibi düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, “İzmir, bu tabloyu yapmak için gerekli bütün renkleri barındırıyor.Tek ihtiyacımız olan zaman kaybetmeden tuvalin başına geçmek” ifadelerini kullandı.

PROJE DEĞİL KÜLTÜR
Son yıllarda kamu ve özel kesimdeki kuruluşların inovasyona yönelik attığı adımların atılmasından memnuniyet duyduklarının altını çizen Kaya, “Şirketlerimiz ve ülkemiz için bir kültür şeklinde benimsenmeli ve sonsuz bir süreç şeklinde ele alınmalıdır. İnovasyona bir proje gibi bakmamalı ve şirketlerimizde kurumsal kültürün ayrılmaz bir parçası haline getirmeliyiz” diye konuştu.

İnovasyonun yalnızca özel sektör için değil aynı zamanda kamu sektörü ve STK’lar için de önemli olduğunu vurgulayan Kaya, İZKA’nın 2012 yılında yayınladığı İzmir Bölgesel Yenilik Stratejisi’nin kentin İnovasyon Yol Haritası niteliğinde olduğunu kaydetti. Geçen iki yıllık süre içinde İzmir’de kurulan teknoloji transfer ofisleri, teknoparkların hem kurumsal kapasitelerin gelişmesi hem de süreci hızlandırıcı etki yaratma açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER inovasyonda ilk 10 sıralaması, İzka, iş dünyası, seda kaya kimdir, seda kaya, ekonomi dünyası, izmir, magazin izmir