“İhracatçıya Hep Destek, Tam Destek Gerekir”

İzmir’in duayen iş adamı Levent Ürkmez İzmir Ticaret Odası seminerine konuk konuşmacı oldu.Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, İzmir Ticaret Odası organizasyonu ile düzenlenen “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri”nde konuşan duayen sanayici BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, “Biz maraton yarışçıyız. 30 yıl önce başladığımız ihracat maratonunda bugün 50 ülkeye ulaştık. Her geçen gün ülke ekonomisine olan katkımızı artırmak için de hız kesmeden koşmaya devam ediyoruz” dedi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın açılış konuşmasından sonra 30 yıla dayanan ihracat tecrübesini paylaşmak üzere “Dış Ticaret Bilgilendirme” seminerinde söz alan BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, sanayiciliğe adım attıkları ilk yıllardan itibaren ihracata büyük önem vererek bölgesel marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Ürkmez, “Yalıtım konusunun henüz yeni gündeme geldiği ve ithalatın yeni başladığı dönemde 1986 yılında İstanbul Çatalca’daki bayisi olduğumuz Şişe Cam fabrikasını satın alarak yalıtım malzemeleri üretimine başladık. Fabrikamızı doğduğumuz topraklara İzmir Kemalpaşa’ya taşıdık. Kısa sürede üretimimizle yalıtım malzemeleri ithalatının önüne geçtik ve ihracata başladık. İlk günden itibaren Avrupa standartlarında üretim yapmanın önemine inandık. Çünkü ancak Avrupa normlarında üretimle rakiplerinizin önüne geçebilir, dünya markaları ile rekabet edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Günümüzde BTM Grup’un 250 milyon Tl ciro, 28 milyon dolar ihracat gerçekleştiren, yurt içi ve dışında sektöründe lider kuruluşlar arasında yer aldığını belirten Ürkmez, ülkemizde ve dünyada enerji tasarrufuyla birlikte yalıtım konusunun önem kazanmasıyla yatırıma odaklandıklarını söyledi. Ticari açıdan büyük potonsiyele sahip olan Kazakistan’da da mevcut yatırımlarına ilaveten 15 milyon dolarlık birçok yeni yatırıma imza attıklarını ifade eden Ürkmez, 2015 sonuna kadar “70 milyon doları bulacak yeni yatırımlarımızla Kazakistan ve Türkiye’deki tesislerimizin kapasitesini yüzde 50 oranında artırmayı planlıyoruz. Bu sayede gerek yurt içinden gerekse yurt dışından artan talepleri karşılamayı, Toplam Grup Şirketleri satış ciromuzu 360 milyon TL’ye çıkarmayı ve 40 milyon dolar ihracatı hedefliyoruz” dedi.

BTM’nin Türkiye’de ilk su yalıtım malzemesi üreten kuruluş olduğunu sözlerine ekleyen duayen sanayici, bugün geldikleri noktada Amerika, İngiltere, Uzakdoğu’da Vietnam, Ortadoğu’da İran, İsrail gibi 50’nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirerek “İhracat konusunda Ekonomi Bakanlığımız çok değerli çalışmalarla sanayiciye destek sağlamakta. Ülkemizdeki cari açığın kapanmasında ihracat elimizdeki en önemli koz. Sektöründe ülkemize en çok döviz kazandıran kuruluş olarak ihracat şampiyonu olmaktan gurur duyuyoruz. Ancak bu bir maraton yarışı. Yavaş ama sağlam adımlarla başladığımız bu yarışta giderek hızlandık. İhracat yaptığımız ülke sayısını, ülke ekonomisine katkımızı daha da artırmak için yoğun çaba harcıyoruz” dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Levent Ürkmez, İzmir Ticaret Odası, Ekrem Demirtaş, İzmir İş Dünyası, Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri, BTM