HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 31 Mayıs 2019

İFOD, Sanatta Dengeyi Konuştu

Magazinizmir
İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (İFOD) her hafta gerçekleşen ve geleneksel hale gelen etkinliklerinde bu hafta 26. Geleneksel Sergi konusu "Denge", farklı sanat disiplinlerinden akademisyenlerin katılımıyla irdelendi.

Sanatta Denge unsurunun bir sanat yapıtına kazandırdığı anlam ve estetik değerlerin grafik, resim, heykel ve fotoğraf üzerinde konuşulduğu panelin açılış konuşmasını İFOD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Şengök yaparken Moderatörlüğünü ise İFOD Üyesi ve 9 Eylül Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Sadık Tumay üstlendi. 9 EÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Hacı Yakup Öztuna, 9 EÜ GSF Resim Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Feyzi Korur ve 9 EÜ GSF Heykel Bölümünden Doç. Dr. Arzu Atıl’ın konuşmacı olarak yer aldığı panel, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde sanatseverlerlerle buluştu.

Denge unsurunun bir sanat yapıtında olması gereken birlik, bütünlük ve devamlılık gösteren bir kompozisyon olduğunun belirtildiği panelde sanat öğelerinin düzenli ve uyumlu dağılımının yapıta değer katan bir görsellik kazandırdığı katılımcılarla paylaşıldı. Dengeli bir kompozisyonda her şeyin yerinde ve ölçülü olduğu ancak yapıtı oluşturan sanat öğelerinin miktar ve oranlarındaki zıtlıkları sağlamanın gerektiği çünkü asıl değerin eserde kullanılan zıtlıkların dengesinde olduğu söylendi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN