İduğ’dan Kısa Vadeli Borçlanmayın Uyarısı

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, otomotiv sektöründeki daralma ve siyasi gelişmelerin ekonomide sorunlar yaratabileceğine dikkat çekerek üyelerine kısa vadeli borçlanmayın uyarısında bulundu.Hedeflerin revize edilmesi gerektiğini dile getiren İduğ, yaşanabilecek sıkıntılara karşı tedbirli olunmasının şart olduğunu söyledi.

Dolara Dikkat

EGOD Yönetim Kurulu toplantısında son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler ve ekonomideki yansımalarını değerlendiren İduğ, döviz kurlarında hareketlere dikkat edilmesini, kesinlikle dolarla borçlanılmaması gerektiğini vurguladı. Otomotivde satış daralmalarının sürdüğünü, özellikle son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan olaylar nedeniyle o bölgelerde yüzde 50’lerin üzerinde iş kayıplarını olduğunun altını çizen İduğ, bu nedenle satış hedeflerinin de revize edildiğini kaydetti.

Uzun Vadeli Borç

Bölgenin Türkiye ekonomisinde payının yüzde 18’ler seviyesinde olduğunu, bu bölgeye iş yapan firmaların ödemeleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğine işaret eden İduğ, “Otomotiv sektöründe ilk 9 ay kayıp ayları oldu. Satışlar geriledi. Önümüzdeki günlerde de Türkiye’de sıkıntılı günler bizi bekleyebilir. Kesinlikle dolar ile borçlanmayalım. Daha büyük sıkıntılara karşı tedbirlerimizi alalım. Maliyetlerimizi mümkün olduğu kadar düşürelim. Kısa vadeli borçlanma yerine, orta ve uzun vadeli borçlanmayı tercih edelim. İlk 3 ay borç taksidi ödemeden, eşit taksitler halinde borçlarımızı ödeme yoluna gidelim. Bankalarda 2015 yılında kredilerde frene basacak gibi görünüyor. Bütün bunları göz önüne alarak 2015 yılını planlayalım” diye konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Otomotiv Derneği (EGOD), Mustafa İduğ, Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu, iş Dünyası, Otomotiv Sektörü