Hedef; Yüzde Yüz Yerli Teknoloji

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen BESTMER Projesi kapsamında “Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi Sertifika Eğitimi” başladı.Ege Üniversitesi (EÜ) Güneş Enerjisi Enstitüsü Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Merkezi, Türkiye’nin ilk ve tek biyokütle enerji merkezi. Kalitesini ve niteliklerini korumak için eleman yetiştirilmesi konusunda oldukça hassas olan BESTMER, İzmir için biyogaz, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile ilgili eğitim seminerleri veriyor. Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi Sertifika Eğitimi seminerinin açılışını Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar yaptı.

TAMAMI YERLİ TEKNOLOJİ

Prof. Dr. Koçar, “Biyogaz konusunda bir kaç üniversitenin daha çalışması var. Ege Üniversitesi biyogaz konusunda ilk sırada yer alan adrestir. Bu konuda gerçekleştirdiğimiz analizlerimiz ve yayınlarımız var. BESTMER ‘Yüzde Yüz Yerli Teknoloji’ sloganıyla yola çıktı. Yerli teknoloji atıkları değerlendirmek için yeterli. Biz yeni bir sistemin öncüsüyüz” diye konuştu.
BESTMER’in, İzmir’de bulunan yerel yöneticilerin, kamu kurumlarının, sanayi-ticaret-meslek odalarının ve ileri endüstriyel kuruluşların işbirliği ile biyokütle enerjisi konusunda çalışan bir uzmanlık merkezi olması amaçlanıyor. BESTMER’in İzmir ve çevresinde faaliyet gösteren 11 tane kurulu sistemi bulunuyor.

BESTMER projesiyle “Biyokütle kaynaklarından en üst düzeyde verim sağlamak ve nihai atık miktarını en alt düzeye indirmek” temel hedef.
“Biyogaz Sistemlerinin Tasarımı ve Projelendirilmesi” isimli sertifikalı eğitimde biyogaz sistemlerinin tasarımı, biyogaz üretiminde kullanılacak materyaller, ön fizibilite ve fizibilite çalışmaları, sistem üniteleri ve seçim kriterleri, işletme sorunları, mevzuat gibi konular hakkında bilgiler veriliyor. Biyogaz konusunda faaliyetlerde bulunan araştırmacılar katılıyor.
BESTMER’in gerçekleştirdiği biyogaz eğitim seminerleri yoğun katılım gerçekleştiriliyor. Eğitim sonunda katılımcılara bir sınav yapılacak. Sınavda başarılı olan kişilere “Eğitim Sertifikası ve Katılım Belgesi” verilecek.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Hedef, Yüzde, yüz, yerli, teknoloji, Ege Üniversitesi, Güneş Enerjisi Enstitüsü, BESTMER, Biyogaz, , Biyokütle, enerji merkezi, rüzgar enerjisi, Günnur Koçar, yerel yöneticiler, kamu kurumları, sanayi, ticaret, meslek, odaları, endüstriyel, kuruluşlar, materyal, ön fizibilite, fizibilite çalışması, sistem üniteleri, seçim kriterleri, işletme sorunları, mevzuat, izmir iş dünyası, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti