Gıda Mühendisleri Odası Göreve Çağırdı

84. İzmir Enternasyonal Fuarının açılışı yaklaşırken Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Reha Keskinoğlu, fuarda açılacak yemek standları ve büfeler hakkında belediye ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne uyarılarda bulundu.Her yıl olduğu gibi bu yılda fuar alanı içersinde onlarca gıda maddesi satan büfe ve mekânın faaliyete geçeceğini belirten Keskinoğlu, geçmiş senelerden edinilen izlenim ve tespitlere dayanarak hijyen kuralları ve gıda güvenliğine ilişkin kaygılarını dile getirdi. Bu sene de hijyen kurallarının ve gıda güvenliğinin bir kenara bırakılıp halkın sağlığını tehdit edici uygulamalarla gıda satışlarının yapılacağının endişesini taşıdıklarını söyleyen Rıza Keskinoğlu, “Küçük masalarda veya tezgahlara kurulmuş temizlik için suyu dahi bulunmayan saatlerce açıkta kalan döner gibi et ve et ürünleri satış noktaları, çiğ et kesilen bıçaklarla pişmeden tüketilen domates, soğan ve hatta ekmek doğranması gibi insan sağlığını tehdit eden bir çok uygulama var. Bu tarz tehlikelere karşı belediye ekiplerinin denetimleri sıkı tutmaları görüşündeyiz” şeklinde konuştu.

Reha Keskinoğlu, bunların dışında son tüketim tarihi geçmiş veya çok yaklaşmış ürünlerin satışı, gıdada soğuk zincir uygulamalarına dikkat edilmemesi, dondurulmuş olarak gelen çiğ et ve et ürünlerinin çözündürme prosedürüne uygun olmayan bir şekilde açıkta çözündürülmesi, alet ve ekipman hijyenine dikkat edilmemesi, hizmet sunan personelin mevzuat gereği hijyen eğitimi alması gerekirken eğitimsiz kişilerin hizmet vermesi konularında da hem tüketicileri hem de resmi makamlara uyarı niteliğinde açıklama yaptı. “5996 sayılı kanun ve gıda hijyen yönetmeliğinin 12. Maddesinde belirtilen hususların yerine getirilmediği, bu iş yerlerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kayıt sistemine dahil olup olmadıklarının bilinmemesi, ve bunun gibi bir çok uygunsuzluk bizim izlenimlerimiz arasındadır.

Yaşadığımız sıcak günleri de dikkate aldığımızda gıda zehirlenmelerinin olması çok kuvvetle muhtemeldir” ifadelerini kullanan Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı, Büyükşehir Belediye ekiplerini ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü’nü göreve çağırdı.
"Belediye ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün fuar boyunca denetim yapmalarının ve ayrıca denetim sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmalarının çok önemli olduğunu vurgulamak isteriz" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Enternasyonal Fuarı, Reha Keskinoğlu, Rıza Keskinoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, izmir iş dünyası