Gaziemir'de Temizlik Çalışmalarında Son Dönemece Girildi

İzmirli Turanlar Çevre A.Ş., Gaziemir'de Aslan Avcı firmasına ait arazideki radyoaktif kirliliği Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsü'nün (ÇNAEM) hazırladığı özel bir projeyle temizliyor.Gaziemir'de Aslan Avcı firmasına ait kurşun fabrikası arazisinde Turanlar Çevre tarafından yürütülen temizleme çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Mayıs ayından bu yana Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) gözetiminde Turanlar Çevre tarafından titizlikle yürütülen temizleme çalışmalarındaki son durum TAEK / ÇNAEM Nükleer Atık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bektaş Karakelle ve ekibi tarafından yapılan saha taramaları ve ölçümlerle yerinde denetlendi; arazinin büyük bir bölümünün radyoaktif kirliliğinin tamamen arındırıldığı açıklandı.

TAEK heyetinin bölgedeki temizleme çalışmalarına ilişkin denetiminde arazide insan sağlığını tehdit eden zararlı bir radyoaktif kirlilik bulunmadığının bir kez daha teyit edildiğini kaydeden Turanlar Çevre A.Ş.'nin Genel Müdürü Serhat Emanet, 24 saat sürdürülen temizleme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği bilgisini verdi.

Yapılan çalışmalar sonucunda risk seviyesinin yüksek olmadığının anlaşıldığı bilgisini veren Serhat Emanet, “Temizlik çalışmaları ekibimiz tarafından 24 saat durmadan devam ediyor. Artık sona yaklaştık. Kimyasal kirlilik konusunda da önemli mesafe katettik” diye konuştu.

Günlük ölçümlemeler yapılıyor

Sahada birkaç noktada radyasyon alan algılayıcı dedektörler mevcut olup, anlık olarak ölçümleme yapıldığını, bu verilerin TAEK’e ve Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne (ÇNAEM) aktarıldığını ve her personelin üzerinde bulunan dozimetre adında ölçüm cihazları bulunduğunu kaydeden Turanlar Çevre A.Ş. Genel Müdürü Serhat Emanet, bu verilerin TAEK ve ilgili kurumlar tarafından günlük olarak takip edildiğini ve herhangi bir hata oluşmasını engellemek için son derece titiz bir çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Gaziemir Temizlik Çalışmaları, geziemir, gaziemir belediyesi, Turanlar Çevre, Aslan Avcı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsü, Bektaş Karakelle, Serhat Emanet