ESSİAD’dan İklimlendirme Konferansı

Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD) ile İklimlendirme, Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) işbirliğinde İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) düzenlenen “Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı” yapıldı.Katılımcılar “Nefes Alan Yapılar” sloganıyla mimari tasarımda tüm disiplinleri dikkate alan uygulamaların önemini anlattı.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Macit Toksoy’un yaptığı konferansta yatırımcı sıfatıyla Özgörkey Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey, Makina Mühendisi Hakan Bulgun, Mimar Şükrü Kocagöz konuşmacı olarak yer alırken, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kayacan, İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonunu temsilen Kerim Gümrükçüler ile çok sayıda mimar mühendis ve öğrenci katıldı.

Temiz Hava Sorunu

Konferansın açılış konuşmasını yapan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kayacan, temiz hava ihtiyacının her geçen büyüyen bir sorun haline geldiğini ve günümüzde çeşitli çarelerinin var olduğunu söyledi. Üniversite ve sanayi işbirliğinin sağlanması konusuna dernek olarak çok önem verdiklerini ve bu alanlarda çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kayacan, “Akademisyen ve öğrencilerle sık sır bir araya geliyoruz. Burada hem sektörümüzdeki gelişmeleri anlatıyoruz, hem de üniversitelerle ne gibi ortak projelerde yer alabileceğimizi konuşuyoruz. Bu kapsamda da bugün buradayız. Bu toplantıyla uygulama tecrübelerini akademik ortamda paylaşarak, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

Mimarinin Yanında İşlevsellik Önemli

Konferans bölümünde tecrübelerini dinleyenlere aktaran Erdoğan Özgörkey ise geçmişte gerek maddi imkansızlıklar, gerekse farklı dizaynları ortaya koyacak kişilerin azlığından dolayı bugün önemsenen nefes alan yapıları yaptırmanın zor olduğunu söyledi. İlk fabrikasını daha önce hiç fabrika yapmamış Kordon’un en meşhur müteahhidine yaptırdığını ifade eden Özgörkey, “Bundan 60 sene önce bizim ilk fabrikalarımızı yaptığımız Bornova’da etrafımızda hiçbir şey yoktu. O zaman yapılan binalar dizayn değil de yapılacak işe göre şekilleniyordu. Baştan iyi yapılmayan havalandırma sistemleri yüzünden kullanılan klimalarla birlikte görüntü kirliliği de ortaya çıktı. Ancak, mimar arkadaşlara her zaman görünüme değil işverenin ihtiyaçlarına göre değerlendirme yapmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Marifet Nitelikli Bina Yapmak

İzmir’de cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen birkaç binanın estetik ve dizayn açısından zamanının ilerisinde olduğunu ifade eden Mimar Şükrü Kocagöz, bunların en güzel örneğinin Konak’ın Halil Rıfat Paşa semtinde bulunan Şato’nun bulunduğunu söyledi. Zamanımızda inşa edilen Ege İhracatçı Birlikleri binasının nefes alan yapılar için iyi bir örnek olduğunu anlatan Kocagöz, “Çok bina yapmaktansa nitelikli binalar yapmak birinci hedefimiz olmalı. Kullanılacak malzeme ve dizayn çok önemli. Bir inşaat yaparken İngilizlerin “ucuz bina yapacak kadar zengin değilim” sözünü daima hatırlamalıyız” diye konuştu.

Koordinasyon Önemli

Makina Mühendisi Hakan Bulgun ise bir binanın inşası öncesinde mimar, mühendis ve yatırımcı üçlü sacayağının koordineli bir biçimde çalışması gerektiğini söyledi. Binalarda enerji verimliliğinin çok önemli olduğunun altını çizen Bulgun, “Örnek olarak bir ev yaparken havalandırma için cama pencere koymaktan ötesi düşünülmeli. Belki koyacağınız o pencere havalandırma için hiçbir işe yaramayacak. Kat yükseklikleri havalandırma tesisatı için gereken alanı bırakacak boşluğu sağlamalı” diye konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD), İklimlendirme, Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD),İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı, Akın Kayacan, Erdoğan Özgörkey, Hakan Bulgun, Şükrü Kocagöz İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi , Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, Kerim Gümrükçüler, Ekrem Demirtaş, İzmir İş Dünyası