Esen Plastik Her Geçen Gün Büyümeye Devam Ediyor!

Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Türkiye’nin genç nüfusu, girişimci, dinamik yapısı ile yıldızının gelişmekte olan ülkeler arasında yükseldiğini söyledi.Dış ticaret açığı artışının durdurulması, ekonomide üretim payının süratle artırılması gerektiğini açıklayan Esen, “Olumsuzluklar giderilirse Türkiye ekonomide söz sahibi olur” dedi.

Plastik boru sektöründe yurt içinde olduğu kadar 50’nin üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla yurt dışında da ülkemizi başarıyla temsil eden Esen Plastik’in Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, ekonomide dikkatle yönetilmesi gereken bir dönemde olduğumuzu belirtti. Salih Esen, “Teknolojisi sıradan bir ekonomi olmakla yetinmemeliyiz, bu bizi daha fazla ileriye taşımaz” dedi.

Esen, "Türkiye'nin yeni gelişen pazarlarındaki siyasi sorunlar derinleşiyor. Bütün bunlara bağlı olarak Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yüzde 4'ün altında kalacağı da yetkililer tarafından açıklandı. Plastik hammaddede mecburi olarak ithalat bağımlılığımız sürüyor. Dolayısıyla her açıdan dikkatle yönetilmesi gereken bir döneme giriyoruz.Tüm zorluklara rağmen ihracat yapıyor ve dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik tedbirlerin ve öncü sektörlerin rekabet edebilirliğini artırıcı önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesini beklediklerini söyleyen Esen,

“Türkiye'nin genç nüfusu, müteşebbisliği ve ülkenin müthiş bir cazibesi olması çok ümit veriyor. Bütün Avrupa da bunları gıpta ile izliyor. Mutsuz olduğumuz noktalar da var. Bunların başında dış ticaret açığının kapatılamıyor olması geliyor. Bunun en büyük nedeni şirketlerin katma değerli ürünler üretemiyor olması. Eğitim sistemindeki sıkıntılar nedeniyle yeterli istihdam gücünü sağlayamıyoruz. Ayrıca vergiler çok ağır. Özel sektör üretemeyince, kar elde edemeyince, Ar-Ge yapamıyor, katma değerli üretim ortaya çıkaramıyor. Bu olmayınca cari açık ve dış ticaret açığı devam ediyor. Bu nedenle en küçük sıkıntıları bile ülkemizde hemen hissediyoruz. Bu konuda mutlaka tedbirler alınması, üreten kesimin sorunlarının çözülmesi ve üretimin GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla) içindeki payının artırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Esen Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Türkiye’nin genç nüfusu, girişimci, dinamik yapısı ile yıldızının gelişmekte olan ülkeler arasında yükseldiğini söyledi. Dış ticaret açığı artışının durdurulması, ekonomide üretim payının süratle artırılması gerektiğini açıklayan Esen, “Olumsuzluklar giderilirse Türkiye ekonomide söz sahibi olur” dedi.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER esen plastik hakkında, esen plastik yönetim kurulu başkanı, salih esen, esen plastik, esen plastik sahibi kimdir, salih esen kimdir, plastik sektörünün öncüsü, izmir plastik sektörü, izmir firmaları, izmir ticaret hayatı, izmir ticari haberler, izmir sektörel haberler, izmirdeki iş dünyası, izmir iş hayatında neler oluyor, gelişen izmir firmaları