Erkek Giyimin Lideri ''Hikmet Alcan''

Erkek giyim dünyasına küçük yaşlarda adım atan ve lider olan, pek çok önemli lideri giydiren bir ismi bu sayıda sizlerle buluşturuyoruz. Özel erkek giyimi konusunda sanatçı Hikmet Alcan kendisini ve şirketini şöyle tarif ediyor.‘’Kişi keman çalarsa zanaat, beste çalışması yaparsa sanat, hem beste yapıp hem de sunarsa sanatçıdır. Ben 11 yaşaımda öğrendiğim zanaatimi 15 yaşında sanata çevirmeye başlamıştım. Bugün ise Türkiye’nin en fazla dikim hacmine sahip, Dünya markalarının saygı duyduğu bir markayız.’’

Sizce insanlar genellikle nasıl giyiniyor?
Yamalı giyiniyor. Yamalı giyim pahalı giyimdir aslında. A firması ceketi, B firması pantalonu, C firması gömleği, D firması kravatı…her birinin kupu, tarzı ayrıdır. Endüstriyel tasarımdır. Hep bir eksiklik vardır, aslında giyenler bunu hissederler fakat hiç farkına varmazlar. Tek imza, tek marka giyinmeli. Ör.araba…kasa Mercedes, motor Tofaş, direksiyon Jaguar, vites Renault, teker kamyon tekeri. Kişi böyle parça parça 100 parça alır, gardrop dolar, 1 tanesi tam anlamıyla bir bütüne ulaşamaz.

Kişi bizden giyinince bir tarzı olur. İlk 4 takım elbise dikerim, gündeliği, kanvası dahil ve arkamı döner giderim. Önce bir süre kullanmasını isterim. Kendi kupunu tattığı anda, onun içinde döndükten sonra ne kadar yamalı kıyafeti varsa atar. Artık onlarla mutlu olamaz.

İyi giyim nedir sizce? İyi giyim dışarda güzel elbiseyle gezmek değildir; evinde bile giydiğin şorttan, deniz kenarında giydiğin terliğe kadar vb bütündür. Buna en ideal örnek Rahmi Koç’tur.

İş Adamı sizce nedir sizce?
Sporcu gibi prensipleri olmalı iş adamının…Üç tür bilgi elde etsin isterim iş adamı;
1) iş bilgisi, işini iyi yapanın bir metodu vardır. Bu alt metodu istediğiniz üst boyuta monte edebilirsiniz.
2)Entellektüel bilgisi olsun. Ama nasıl bilgi? Yeni bilgi üretme yeteneği kazandırıyorsa, olasılıkları, olma biçimini anlamaya yönelikse o bilgi bilgidir.
3) Siyaset bilgisi; bulunduğu ve bir üst segmentin siyasi bilgisini kastediyorum. Köydeyse , kendi ve kasabanın; kasabadaysa kendi ve şehrin; şahirdeyse kendi ve ülkesinin; ülkeye ulaştığında da dünya siyasal biçimini takip etmeli…

Giyim, insanı nasıl lider yapar?
Oturan elbise size bulunduğunuz ortamda onama merkezi yapar. Örneğin; yanıbaşınızda beş kişi oturuyor ve siz bir konuşma yapıyorsunuz. Farkında olarak ya da olmayarak bu beş kişi içersinden giyimi en iyi olan kişiden onay alma ihtiyacı hissedersiniz yada onay alırsınız. Ayrıca giyimin sosyal eğitim yanı vardır. ‘’ Ceketini uşakta tut ‘’ derim mesela. İlk önce ceketin düğmesini iliklemenin önemini anlatırım. Kişi günde 500 defada ayağa kalksa da o alışkanlığı kazanmalı.

Lider deyince Atatürk’ün şık giyimine ilişkin neler söylersiniz?
Döneminin olduğu kadar hala da en şık giyinen liderlerin önderlerindendir Atatürk. Kişinin görüntüsü, kişinin hedefini, alt yapısını, inanç biçimini ve psikolojisini gösteren en önemli iletkendir. İşte Atatürk, giyimiyle kendini net olarak ortaya koyan bir liderdir. Bugün dahi geçerli olan giyim tarzıyla, kişiliğinin, fikirlerinin, liderliğinin ne kadar ileri ve sağlam olduğunu gösteriyor.


 


  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER hikmet alcan, erkek giyim, erkek giyim markası