Elmasoğlu Yaşar Üniversitesi’nde Lojistiği Anlattı

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Elmas Grup Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi Betül Elmasoğlu, Yaşar Üniversitesi öğrencilerine lojistiğin geleceğini ve sektörde kadının yerini anlattı.İzmir-İstanbul Otoyolu, Çandarlı Limanı, Kemalpaşa Lojistik Köy Projesi ile gelecekte lojistik sektörünün yıldızı olacağını ifade eden Elmasoğlu, “İzmir’in lojistikte yıldızı parlıyor. Stratejimizi iyi belirlersek, lojistik sektöründe İzmir öncü kentlerden biri olur” dedi.


Soruları yanıtladı
Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından geleneksel olarak düzenlenen 4. Kahve Günleri’nin konuğu olan Elmasoğlu, lisanüstü öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği lojistik sektörü ile ilgili sorular alan Elmasoğlu, EGİKAD başkanı olarak kadınların iş hayatındaki yeri konusundaki soruları da yanıtladı. Özgeçmişinin okunmasından sonra öğrencilerin sorularını yanıtlayan Elmasoğlu, lojistik sektöründe İzmir’in yıldızının parladığını söyledi.


Yatırımlar sektörün önünü açıyor
İzmir’in yüzyıllardır bir liman kenti olduğunu ve ticaretin kavşak noktalarından birinde yer aldığını anlatan Elmasoğlu, buna bağlı olarak lojistik sektörünün de kentte hızlı bir büyüme kaydettiğini vurguladı. 2050 yılında Dünya nüfusunun 9 milyara ulaşmasının öngörüldüğünü, artan ticaret hacmi ile de lojistiğin daha da ön plana çıkacağını anımsatan Elmasoğlu, “Eğer büyük ekonomik krizler yaşamazsak sektörümüz dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyecektir. Kentimizde de sektörümüzün yıldızı parlıyor. İzmir-İstanbul Otoyolu, Çandarlı Limanı, Kemalpaşa Lojistik Köy projelerinin tamamlanmasının ardından da sektör yeni yatırımlarla büyüyecektir. Sektörümüzün belini büken en önemli sorun akaryakıt zamları. Zamansız yapılan zamlar yüzünden maliyetlerimiz yükseliyor. Müşterilerimize hemen yansıtamadığımız için büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Sektörde özellikle idari birimlerde kadın çalışan oranı da son yıllarda hızla artıyor” diye konuştu.


Kreş ve esnek çalışma şart
Kadınların iş hayatındaki yerinin de Türkiye’de ne yazık ki çok gerilerde olduğunun altını çizen Elmasoğlu, kadınları çalışmaya teşvik edecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Organize sanayi bölgeleri ve büyük işyerlerinde kreşleri açılması, kadınlara esnek çalışma saatlerinin uygulanması başta olmak üzere birçok alanda yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten Elmasoğlu, ancak bu düzenlemelerle kadınların iş hayatında daha çok yer alabileceğini ve girişimci sayısının artacağını sözlerine ekledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Elmasoğlu,Ege İş Kadınları Derneği,Elmas Grup Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi, Betül Elmasoğlu,İzmir-İstanbul Otoyolu, Çandarlı Limanı, Kemalpaşa Lojistik Köy Projesi, magazin izmir