EGİKAD’dan Aile Şirketlerine Kurumsallaşma Uyarısı Elmasoğlu: “ Kurumsallaşın Şirketin Ömrünü Uzatın”

Çok sayıda girişimci kadın ve Aile şirketi temsilcisinin bünyesinde yer aldığı Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) üyelerine ve aile şirketi yöneticilerine kurumsallaşma uyarısında bulundu.Çok sayıda girişimci kadın ve Aile şirketi temsilcisinin bünyesinde  yer aldığı Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) üyelerine ve aile şirketi yöneticilerine kurumsallaşma uyarısında bulundu.  EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, Türk ve dünya ekonomisinde Aile şirketlerinin çok büyük bir paya sahip olduğuna işaret ederek, kurumsallaşamayan bu tip firmalarının üçüncü kuşağa ulaşma oranının yüzde 10’ların altında olduğunu vurguladı. 

Üyelere destek
Aile şirketlerinde kişilere bağlı olarak yönetilme anlayışı yerine, sistemli bir yönetimin kurulmasının bu şirketlerin ömrünü uzattığını, ekonomiye çok daha uzun yıllar katkı yapmalarını sağladığını dile getiren Elmasoğlu, “Aile şirketlerinin ekonomide bu denli önemli olmalarına karşın ömürleri çok kısa. Çoğunluğu birinci kuşak içinde iflas etmekte ya da el değiştirmektedir. Üçüncü kuşağa dek yaşayanların sayısı ise yapılan araştırmalara göre yüzde 10’un altındadır. Derneğimiz bünyesinde de çok sayıda aile şirketi yer almaktadır.  Biz de bu gerçeği görerek, kurumsallaşmanın önemine dikkat çekiyoruz. Üyelerimizin kurumsallaşma yönünde atacakları adımları destekliyoruz. Bu konuda gerekirse, ilgili kurum ve kuruluşlara üyelerimizi bir araya getirmeye hazırız” dedi. 
Dünyada Aile şirketlerinin mutlaka kurumsallaşması gerektiği yönünde bir görüşün hakim olduğuna dikkat çeken Elmasoğlu, uzmanların kurumsallaşma için amaçlara uygun bir örgüt yapısı oluşturulması, iş ve görev tanımlarının yazılması, iç yönetmeliklerin oluşturulması,   yetki ve sorumlulukların dağıtılarak profesyonel bir yönetime geçilmesi konularında çalışma yapılmasını önerdiklerini  belirtti.  
Ekonomiye katkı 
Uzmanların aile şirketlerinde  kurumsallaşma için aile anayasası oluşturulması,  aile-yönetim ilişkilerinin belirlenmesi,  aile konseyi oluşturulması, çatışma yönetimi sistematiği oluşturulması, devir planı yapılması ve hissedar sözleşmesi gibi çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirdiğini anlatan Elmasoğlu, “Bütün bunlar sahipliği ellerinde tutan aile bireylerinin sahibi oldukları şirketi ikinci yada üçüncü kuşakta dağılma noktasına getirmelerini önler. Şirketin uzun süre yaşamasını ve yarattığı istihdam ve katma değerin ekonomiye  katkısının yıllarca sürmesini sağlar. O nedenle bütün Aile şirketlerinde kurumsallaşma yönünde adım atılması sadece o şirketin uzun süre yaşamasını  değil, ülke ve dünya ekonomisine de uzun yıllar katma değer yaratmasını sağlar” diye konuştu. 
Fotoğrafaltı: EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, Aile şirketlerine kurumsallaşma çağrısı yaparak, bu sayede şirket ömürlerinin daha da uzamasının sağlanacağı söyledi. 
 
  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER EGİKAD, Betül Elmasoğlu, Ekonomi, Aile, Şirket