EGİAD’ın Yurtdışı Açılımı

Son günlerde ardına ardına hayata geçirdiği projelerle adından sıkça söz ettiren EGİAD’ın 12. Dönem Yönetim Kurulu’nun, yurtdışı ve iş imkanlarını araştıran pazar arayışları hızla devam ediyor.Geçtiğimiz ay Güney Afrika Pazarını ele alan, bu ay ABD ve Romanya Büyükelçileri ve Ticaret heyetlerini ağırlayarak iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirici yeni köprüler kuran EGİAD, son olarak da Latin Amerika’daki iş imkanlarını araştırmak üzere bölgeyi masaya yatırdı. Latin Amerika'da uluslararası şirketlere danışmanlık hizmeti veren MM&A Consultants firması Genel Müdürü Diego Martinez’i ağırlayan EGİAD, bölgedeki iş imkanları ile yeni bir ihracat vizyonu arayışı başlattı.

Ekonomik gelişim için dünyayı yeniden keşfedeceğiz

2013 yurtdışı hedeflerini geniş tutan EGİAD üyeleri için yeni ihracat ve pazar arayışlarını sürdürüyor. Güney Afrika, Romanya, ABD üzerine ardı ardına heyetleri ağırlayarak yeni girişimcilik alanlarında üyeleri için Pazar arayışları başlatan genç iş dünyası, son olarak Latin Amerika Pazar payının önemli danışmanlarından MM&A Consultants firması Genel Müdürü Diego Martinez’i ağırladı. Son yıllarda dış pazarlarda dengelerin tamamen tersine dönmeye başladığını hatırlatan EGİAD Yönetim kurulu Başkanı Seda Kaya, “Türkiye, bugüne kadar geçirdiği ekonomik krizleri hep ihracat hamleleriyle atlatmayı başardı. Bu yüzden ihracat sürekli geliştirilmesi gereken bir alan. Pazar arayışları, ihracat alanları sürekli araştırılmalı ve geliştirilmeli. Eskiden krize girdiğimizde yaşadığımız endişeli bekleyişi, şu anda biz başka ülkelerde gözlemliyoruz. Dış pazarlarda dengeler öyle değişti ki, artık dünyanın yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Özellikle Brezilya, Arjantin, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri dünyanın yıldızı parlayan ülkeleri haline geldi. Üyelerimiz için yeni dış pazar arayışlarımız sürerken, bu kapsamda yeni seyahat programlarını da planlamaktayız” dedi.

Ekonomi-politiğin en önemli aktörlerinden Latin Amerikaya ihracat arttırılmalı

Latin Amerika’nın küresel sistemde toplumları peşinden sürükleyecek bir geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Kaya, bugüne kadar önemi hep göz ardı edilmesi sebebiyle birçok iş alanı bakımından bakir kaldığına dikkat çekti. Küresel güç denkleminde daha çok ekonomik girişimlerle varlığını sürdürmesine rağmen, dünya kamuoyunda ancak bölgenin başat güçleri; Brezilya, Meksika ve Arjantin ile ön plana çıktığına işaret eden Seda Kaya, “Bölge; 550 milyonluk nüfusu ve dünya GSMH’sının %5’i gibi bir kısma sahip ekonomik potansiyeli ile hem ekonomik hem de politik platformda önemli bir aktör özelliği de taşıyor. Ekonomik temele dayalı olan Türkiye-Latin Amerika ilişkilerinde ise, ticaret hacmi her geçen gün artıyor. 2000 yılında 1 milyar dolara yaklaşan, 2004’te 2 milyar doları bulan ve 2007 yılı itibariyle de 4 milyar doları aşan ticaret hacmi, hem bölge ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Fakat, bu noktada, bizim açımızdan ortaya çıkan bir handikap da gözardı edilmemeli; o da, Türkiye’nin Latin Amerika ile ticaret hacminde %80’lik kısmının ithalata, %20’lik kısmının ihracata dahil olduğu gerçeği. Bu da, bölge ile geliştirmiş olduğumuz ekonomik ilişkilerde, önemli boyutta bir dış ticaret açığının meydana çıktığı gerçeğidir. Bu bölgeye olan ihracat hacmimizi arttırıcı çalışmalar yürütmeliyiz. Zaten pekçok açıdan bakir kalan Latin Amerika’da Türkiye’den yapılabilecek ihracat oranları arttırılmalıdır. Sonuç olarak, ekonomik birlikteliğin her alanda devam etmesi, özellikle enerji perspektifinde desteklenmesi, küresel güç olma yolundaki Türkiye’ye çok büyük katkılar sağlayacaktır. Latin Amerika dünya sisteminin, özellikle ekonomi-politiğin en önemli aktörlerinden biri konumundayken, Türkiye’nin bu potansiyeli değerlendirmeme gibi bir lüksü bulunmamaktadır” dedi.

Latin Amerika'da uluslararası şirketlere; yönetim, kontrol ve danışmanlık hizmeti veren MM&A Consultants firması Genel Müdürü Diego Martinez ise, toplantıdaki sunumuyla EGİAD iş dünyasına, yeni bir vizyon açılımı yarattı. Türkiye’nin Latin Amerika için de gözde bir pazar olduğuna vurgu yapan Martinez, “Her ikisi de gelişen bölge. Latin Amerika ülkeleri ile Türkiye arasında büyük fırsatlar mevcut. Latin Amerika yüksek nüfusu ve tatminkar gayri safi geliri ile tüm ülkelerden yatırım çekmekte. Türk işadamları üretim yapmak üzere Latin Amerika ülkelerine gelebileceği gibi, Türkiye’de ürettikleri mallar için yeni pazarlar elde edebilirler. Özellikle Türk inşaat ve alt yapı şirketleri için bu coğrafyada pek çok fırsat bulunmakta. Ayrıca tarım, hayvancılık ve madenler açısından zengin ve kaliteli alternatifler sunan Latin Amerika ülkelerinden Türkiye’ye ticaret kapısı açılabilir. Bu konuda iş adamlarının karşılıklı temaslarda bulunarak fırsatları çeşitlendireceğine inanıyorum” dedi.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiad, genç iş adamları derneği, ege genç iş adamları derneği projeleri, egiad projeler, seda kaya