EGİAD’ın Romanya Ziyareti

Küresel kriz sonrasında dünya ticaret pastasının küçüldüğü ve pay alma yarışının daha da hızlandığı günümüzde, üyelerine yeni iş sahalarının önünü açmayı hedefleyen EGİAD, geçtiğimiz sene Azerbaycan’a yaptığı ziyaret ile başlattığı yurtdışı pazar arayışlarına bu yıl da Romanya’yı ekledi.EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya ve beraberindeki 20 işadamı Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir dizi temasta bulundu.

Seda Kaya (KAYA PRESTİGE ),Serkan İpek (ACE ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN), Reşat Moral (MORAL HUKUK BÜROSU), Aydın Buğra İlter (İLTER, TURAN & ARGUN HUKUK BÜROSU), Onur Gözümoğulları (SEÇKİN GIDA), Mehmet Kavuk (KAVUKLAR OTOMOTİV), Uğur Altuğ (YAPKIN PETROL), Selçuk Demirok (EGEMET EGE METAL DÖVME SANAYİ), Emre Tüjümet (AYDIN TRAFO MAKİNA), Ali Onur Yeşilyurt (FY MOBİLYA), Barış Telseren (BODYCOTE ISTAŞ), Özer Öztürk (GERÇEK İNŞAAT), Mustafa Aslan (AS YAKIT / ASMİRA PETROL), İsmail Emre Atıl (MEDMAR MADEN), Asil Bağcı(ŞADİ BAĞCI DAYANIKLI TÜKETİM), Gökmen Ulusoy (ULUSOY / BATILI LTD), Barış Kaşka (KAŞKA INTERNATİONAL LAW FİRM), Övünç Emre (VAREM YAPI İNŞAAT) ve Barkın Tütüncü’den (KEYF ZAMANI RESTORAN) oluşan heyet 25 Eylül’de ilk olarak Türkiye’nin yeni Romanya Büyükelçisi Osman Koray ERTAŞ ile görüştü.

Ardından Türkiye’nin Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy ve Romanya’daki Türk İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Akbulut ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen EGİAD heyeti ticaret ve yatırım olanakları ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi konularını görüştü.EGİAD Başkanı Seda Kaya üç günlük ziyaretin çok verimli geçtiğini belirterek “Türkiye alternatif pazarlarını geliştirmelidir. AB üyesi ve gelişen bir pazar ekonomisi olarak Romanya Türk işadamları için çeşitli yatırım ve ticaret olanakları sunmaktadır. İki ülke arasında tarihsel olarak her alanda çok güzel ilişkiler bulunmaktadır. Hükümetler arası resmi temaslarla daha önce konulan 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin kolaylıkla yakalanabileceğini düşünüyoruz. Hatta iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara ulaşabileceğine yönelik hedef koyalım. Bunun yolu birbirimizin potansiyelini iyi tanımaktan geçer. Bunun için işadamlarına çok iş düşüyor.Bu ziyaretimizin bir amacı da budur.” diye konuştu.TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Akbulut, “Biz Romanya’da iş yapmak isteyen her Türk vatandaşına elimizden gelen kolaylığı ve desteği gösteriyoruz. Romanya hükümeti ile ilişkilerimizin güvene dayalı olması sebebiyle iş adamlarımızın buradaki yatırımları için teşvik imkanı da sağlanmakta” dedi.

Daha sonra Romanya’nın en büyük fuar merkezi Romexpo’ya hareket eden heyet, burada Romexpo Ticaret Müdürü Delia Botan ile görüştü. 54 yıllık geçmişi ile Dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve katılımcılarının yüzde 40’ı yabancılardan oluşan Romexpo Fuarı’ndan üyeleri için özel fiyat sözü alan EGİAD, çeşitli firma ziyaretlerinde bulundu. TİAD Disiplin Kurulu Başkanı Durmuş Aytekin’in fabrikası Lider Pan’ıda ziyaret eden genç işadamları Türk firmalarının yaşadığı tecrübeleri dinleyerek üretim alanlarını gezdi.

Serbest Bölge’ye Türkiye’den yatırım sözü Bükreş’ e 175 km uzaklıkta yer alan Giurgiu Serbest Bölgesi’ni de ziyaret eden EGİAD, eskiden yoğun faaliyetin olduğu ancak şuanda fabrikaların bir çoğunun kapalı olduğu bölgenin ihtiyaçlarının bir kısmının Türkiye’den karşılanması için üyeleriyle biraraya getirme sözü verdi. Eski tesislerin terkedilmiş olması ve Tuna nehrinin büyük bir kolunun serbest bölgenin içinden geçmesi sebebi ile burada bulunan eski nehir gemilerinin hurda işi yapan firmalar için büyük bir potansiyele sahip olduğunun vurgulandığı ziyarette, buraya know how satılabileceği ifade edildi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER EGİAD, Seda Kaya, Türk İşadamları Derneği (TİAD) , Aykut Akbulut, Romexpo Ticaret Müdürü, TİAD Disiplin Kurulu, Giurgiu Serbest Bölgesi, Durmuş Aytekin, Lider Pan, Seda Kaya (KAYA PRESTİGE ),Serkan İpek (ACE ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN), Reşat Moral (MORAL HUKUK BÜROSU), Aydın Buğra İlter (İLTER, TURAN & ARGUN HUKUK BÜROSU), Onur Gözümoğulları (SEÇKİN GIDA), Mehmet Kavuk (KAVUKLAR OTOMOTİV), Uğur Altuğ (YAPKIN PETROL), Selçuk Demirok (EGEMET EGE METAL DÖVME SANAYİ), Emre Tüjümet (AYDIN TRAFO MAKİNA), Ali Onur Yeşilyurt (FY MOBİLYA), Barış Telseren (BODYCOTE ISTAŞ), Özer Öztürk (GERÇEK İNŞAAT), Mustafa Aslan (AS YAKIT / ASMİRA PETROL), İsmail Emre Atıl (MEDMAR MADEN), Asil Bağcı(ŞADİ BAĞCI DAYANIKLI TÜKETİM), Gökmen Ulusoy (ULUSOY / BATILI LTD), Barış Kaşka (KAŞKA INTERNATİONAL LAW FİRM), Övünç Emre (VAREM YAPI İNŞAAT) ve Barkın Tütüncü’den (KEYF ZAMANI RESTORAN) Osman Koray ERTAŞ