EGİAD'ın Enerji Check Up Projesi Başladı

EGİAD, enerji kaynaklarının hızla tükendiği ve sürdürülebilir bir dünya için enerji tasarrufunun büyük önem kazandığı günümüzde, enerji israfına dur diyebilmek adına önemli bir adım attı.Enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’de, enerji verimliliğinin büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Ege Genç İşadamları Derneği - EGİAD, SETAŞ Enerji firmasıyla bir protokol imzalayarak, Enerji Check Up Projesine start verdi. Üye firmalar bu proje sayesinde hiçbir bedel ödemeden, daha verimli enerji kullanımı ve tasarrufu için bilgilendirilip yönlendirilecekler.
Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Enerji Check-Up Projesiyle başta üye firmalar olmak üzere İzmir genelinde enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Setaş Enerji Şirketiyle protokol imzaladı. EGİAD Başkanı Seda Kaya "Enerji'nin daha verimli kullanılması için herkese büyük sorumlulukların düştüğünü kaydetti.

EGİAD'ın Alsancak'taki merkezinde gerçekleşen protokol törenine Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, SETAŞ Enerji Genel Müdürü Sertaç Yılmaz ve üyeler katıldı. Törende konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, kaynakların hızla tükendiğini belirterek, sürdürülebilir bir dünya için enerji tasarrufunun büyük önem kazandığını söyledi. Bugüne kadar verimsiz kullanımlar yüzünden ülkemizde her yıl 9 milyar doların havaya savrulduğuna da dikkat çeken Kaya, Enerji Check Up Projesi uygulaması ile yüzde 20’ye varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olabileceğini, hatta yılda 15 milyar lira enerji tasarrufunun bile hedeflenebildiğini vurgulayarak, "Enerji tasarrufu hepimiz için büyük önem taşıyor. Enerjisinin yüzde 73'ünü dışarıdan ithal eden ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye, bunun için yılda 60 milyar dolar ödeme yapıyor. Küresel ısınma, sanayileşme ve artan dünya nüfusu sonucu enerji açığı büyürken, enerji kaynakları da buna bağlı olarak hızla tükeniyor. Enerji darboğazının aşılması ve enerjinin daha verimli kullanılması için herkese büyük sorumluluklar düşüyor" dedi. Enerji Check-up Projesi'ne büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Kaya "Enerji kaynakları tükendikçe enerji fiyatları da hızla yükselmekte. Dolayısıyla enerji tasarrufunun önemi ve gerekliliği geçtiğimiz her gün daha iyi anlaşılan bir kavram olarak karşımıza çıkmakta. Üretim maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla oluşturduğumuz "Enerji Check-up Projesi" de işte bu amaçla bugün imzalayacağımız protokolle start alıyor. Bu kapsamda İzmir'de yer alan ve akredite bir firma olan SETAŞ Enerji ile işbirliğine imza atarak, üyelerimizin daha verimli enerji kullanımı ve tasarrufu için hiçbir bedel ödemeyecekleri önemli bir hizmeti başlatmış oluyoruz. Proje kapsamında, üyelerimizin şirketlerinde ücretsiz olarak enerji check up faaliyeti yürütülerek, kurumsal bazda, enerji verimliliğinde ciddi artışlar yaşanabilecektir. Proje ile iş yerlerimiz enerji taramasından geçirilerek; enerji maliyetlerimizin düşürülmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması, tasarruf edebileceğimiz alanların belirlenmesi gibi konularda uzman görüşlere başvuracağız. Teknik tavsiye raporları ile istenilen amaca ulaşacağız. Verimlilik artışını beraberinde getirmesi öngörülen bu tavsiye raporlarının öncelikli hedef kitlesi EGİAD üye iş yerleri olmakla beraber, orta vadede şehrimizdeki bütün iş yerlerinin bu projeden faydalanmasını hedefliyoruz. Bu bağlamda, raporlar her ne kadar ilgili firmaya özel hazırlanacak olsa da iyileştirme yapılan her bir kalem bölgemiz ve ülkemiz için birer kazanım olacaktır" diye konuştu.

Setaş Enerji Genel Müdürü Sertaç Yılmaz ise, Enerji verimliliğinin rekabet gücünü arttırdığına dikkat çekerek "EGİAD bu projeyle çevre bilinci yüksek bir dernek olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu proje ile, temelden tepeye kadar, şirkete, fabrikaya, dünyaya daha verimli ve faydalı yeni bir enerji bakış açısı oluşturacağız" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiad, egiad enerji check up projesi, egiad projeleri, ege genç iş adamları derneği, ege genç iş adamları dernek projeleri