Egiad İş Melekleri Ağı Hizmete Girdi

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği girişimcilik çalışmalarını yeni bir boyuta taşıyan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), gençlerin istihdamını ve girişimcilik kültürünü arttırmak amacıyla oluşturduğu “Tersine Beyin Göçü Projesi” ve “Melek Yatırımcılık Ağı” hizmetini hayata geçirmeyi başardı.Üniversiteli gençleri girişimcilik konusunda motive etmeyi, onların girişim fikirlerine finansman olanakları yaratmayı, Türkiye’de ve Dünyadaki yatırımcılarla bir araya getirmeyi planlayan EGİAD bu projeleriyle İzmir’de yine bir ilk gerçekleştirmiş oldu.
EGİAD, bölgemizdeki artan genç işsizliğin ve buna bağlı olarak iyi yetişmiş gençlerin başka şehirlere göç etmelerinin, İzmir ekonomisi için ciddi bir problem ve büyük bir kayıp olduğu düşüncesinden hareketle gençlere destek olma çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Melek Yatırımcılık Ağı için İzmir’deki Üniversitelerle işbirliği protokolü imzalayarak bir ilki gerçekleştiren EGİAD, genç işsizlik probleminin çözümüne katkıda bulunmak için birbirine bağlı iki projeyi aynı anda start verdi. Bu projelerden ilkinin “Tersine Beyin Göçü Projesi”, bir diğerinin de melek yatırımcılık ağını devreye sokacak olan “EGİAD İş Melekleri Projesi” olduğunu vurgulayan EGİAD Yönetim Kurulu üyesi Cenk Öztap, bu sayede yakın bir vadede genç girişimciliğin İzmir’de güçlenebileceğinin bilgisini paylaştı. Gençlerin iş imkanlarının yetersizliğinden ötürü başka şehirlere göç etmesinin önüne geçmek için “Tersine Beyin Göçü” Projesini devreye soktuklarını kaydeden Öztap, kentimizde mevcut iş olanaklarının artmasıyla üniversitelerden mezun olan gençlerin başka şehirlere göç etmesinin önüne geçilebiliceğini ifade etti. Melek Yatırımcılık ağı ile de genç girişimcilği desteklediklerini vurgulayan Öztap “İzmir’de istihdam imkanı bulamayan gençler, girişimcilik potansiyelinin herekete geçirilmesi ile hem kendi işini kurabilecek hem de istihdam yaratacak. Aynı zamanda, gençler İzmir’de kalarak tersine beyin göçünü gerçekleştirmiş olacak. Yani, girişimci/yatırımcı kimliği ile kendisi de istihdam yaratmış olacak. EGİAD, bölgemizdeki köklü üniversitelerde yetişmiş gençlerimizi ve onların yeni iş fikirlerini destekleyen melek yatırımcılık kavramını İzmir’de gündemine alan ilk sivil toplum hareketi olmuştur. Üniversitelerden çıkacak yenilikçi iş fikirlerini ve girişimci adaylarının EGİAD üyesi Melek Yatırımcılarla biraraya gelmesini sağlayacak EGİADMELEKLERİ.org adresli yatırımcı-girişimci platformunu da hayata geçirmeyi başarmıştır” dedi.
Üniversitelerin bilimsel süzgecinden geçmiş yeni iş fikirlerinin bu platformda yer almasını istediklerini kaydeden Öztap, şöyle konuştu: “Girişimci adayları bu platforma girerek üyelerimiz ile buluşabileceklerdir. EGİAD firmalarının sağlam altyapı olanakları ve sermayeleri sayesinde bölgemizin yetişmiş gençleri şehrimiz ekonomisine daha karlı yeni iş modellerini sunabilecekler, bu sayede İzmir’imizin rekabet gücü arttırılacaktır. Üniversite öğrencisi gençlerimiz başta olmak üzere tüm iş fikri ve projesi olan girişimci adaylarını EGİADMELEKLERİ.org adresine bekliyoruz.”

MELEK YATIRIMCI KİMDİR
Kendi parasını ortaya koyan ve geri dönüşümde esnek düşünebilen kişi Melek Yatırımcıdır. Yapılan yatırımların geri dönüşü 5 yılı bulabilmektedir. Melek yatırımcılar Amerika’da ekonominin itici gücü haline gelmiştir. Girişimci için en önemli ihtiyaçlardan biri finansmana ulaşmaktır. Ancak, girişimlerin ayağa kalktığı nokta, bu finansmana sahip olduktan sonra başlamaktadır.

MELEK YATIRIMCI NASIL GİRİŞİMCİ İSTER
Girişimcinin o işi gerçekten yapmak istediğini görmek, yaptığı işin ne kadar büyüyebileceğini anlamak ister. Girişimcinin iddiası büyük olmalıdır çünkü yatırımcı için en büyük risk, girişimcinin kendisidir. Bu yüzden melek yatırımcı fikirden önce girişimciye ve ekibine bakıp, işi başarabileceğinden emin olmak ister.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), Tersine Beyin Göçü Projesi, Melek Yatırımcılık Ağı, Cenk Öztap, İzmir Girişimcilik, İzmir İş Dünyası