EGİAD Genel Kurulu Yapıldı

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD)'ın bugün yapılan olağan genel kurulunda, 389 üyeden 196 üyenin oyunu alan Seda Kaya EGİAD'ın yeniden başkanı oldu.2012’de gerçekleşen genel kurulda da başarıyı göğüslemiş olan Seda Kaya, Ege Genç İşadamları Derneği’nin aynı zamanda ilk kadın başkanı unvanını taşımakta. Yoğun ilginin olduğu seçimlerde ipi tekrar göğüsleyen Kaya, yaptığı teşekkür konuşmasında, duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İzmir iş dünyasının merakla beklediği Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) genel kurulunun sonuçları belli oldu. Derneğin 13. dönem yönetim, denetim, danışma kurulu ile haysiyet divanının seçildiği olağan genel kurulda, Seda Kaya ve yüzde 50 oranında yenilediği ekibi; güven tazeleyerek yeniden seçildi.

Genel Kurul öncesi EGİAD Başkanı Seda Kaya ve üyeler Rönesans Otel karşısındaki peyzaj alanı içerisine yerleştirilen "Koşan Genç İşadamı Heykeli" ni açtı. Heykeltraş Can Akdaş’ın yaptığı heykelin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam,Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Temel Aycan Şen de katıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin durağanlıktan genç işadamları sayesinde çıkacağını söyleyerek, “İzmir, işsizlik ve durağanlık gibi sıkıntıları siz genç işadamları sayesinde aşacaktır” dedi. Tüm dernek ve odalara kente heykel veya sanatsal eser kazandırması için çağrıda bulunan Kocaoğlu, “EGİAD’ın yaptığı bu heykel herkese örnek olmalı. Bize müracaat edecek kentimizi böyle güzel eserler kazandıracak tüm kurum, kuruluş ve derneklere destek vermeye hazırız” diye konuştu.

Genel kurula katılan, 389 üyeden 196’sının oyunu alan Kaya ile birlikte EGİAD'da 13. dönem başlamış oldu. İki yıl boyunca, 2016'ya kadar, görevde kalacak olan ekibi, yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor. Yüksek katılımın olduğu seçimlerin ardından 'teşekkür konuşması' yapmak için kürsüye gelen Kaya, üyelerinin verdiği desteğe ve güvene teşekkür etti. Son yıllarda ne yazık ki kutuplaşan ve ayrımcılığın hakim olduğu bir Türkiye’de yaşadıklarını da dile getiren Kaya, “Biz de bunları dikkate alarak derneğimizdeki komisyonlarla ve farklı ekollerden arkadaşlarla bu dönemde tek liste ile seçimlere gitme kararı almıştık. Bu kararımızın ne kadar doğru ve yerinde bir karar olduğunu üyelerimizin güven tazeleyen oyları ile bir kez daha görmüş olduk” dedi. Toplumsal bütünlüğün hiç bu kadar büyük tehlikede olmadığının altını çizen Kaya, “Ayrışmanın, kamplaşmanın giderek arttığını üzülerek gözlemliyoruz. Toplumsal barışımız ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü hiçbir dönemde bu kadar tehlikede olmamıştır. EGİAD olarak herkesi sağduyuya davet ediyoruz” dedi.

‘DARBE DÖNEMİ’ BENZETMESİ

Bu dönemde EGİAD gibi STK’lara çok görev düştüğünün altını çizen Kaya, “Fakat ne yazık ki, askeri idare dönemleri hariç, STK’lar hiçbir dönemde bu kadar sessiz ve pasif kalmamıştı. Bu ortamda genç iş insanları olarak bizler cesaretimizi ve inancımızı kaybetme lüksüne sahip değiliz. O nedenle, biz de her zaman olduğu gibi doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. EGİAD üyeleri olarak en küçük bir kişisel çıkar gözetmeksizin, bir araya geldiklerini aktaran Başkan Kaya, “Bizi güçlü ve cesur kılan bağ vatan sevgimizdir. EGİAD’ın bu sağlam duruşu ve farklılığı onu giderek daha büyük bir çekim merkezi haline getirmektedir” dedi.

12. dönemde 292 aktivite ile başarılı bir süreç geçirdiklerini dile getiren Seda Kaya, “Bu dönemde uzun döneme dayalı daha iddialı projelere yer vereceğiz. Yeni yönetimdeki en önemli maddelerimizden biri “Arama Konferansı” düzenlemek olacak. Bu konferans ile önümüzdeki 25 yılın stratejisini oluşturmak istiyoruz. Yeni dönemde de beklentileri karşılamaya dönük projeler yapmaya devam edeceğiz. Her tarz projeye ve yeniliğe açığız. Gerek bütçe olarak gerekse üyelerin ekonomik gücü olarak Türkiye’nin en güçlü genç işadamları derneklerinden biriyiz.  

Ayrıca, İzmir’de en çok sesi çıkan kurumların arasındayız. 587 üyemizin, üye profilimizde yüzde 18 olan iş kadınlarımızın, 36 yaş ortalamamızla gençliğimizin ve iş dünyasının sesi olmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde ben üyelerimizin vereceği destekle bu gücün daha da artacağına inanıyorum. EGİAD bu seçimlerde demokrasinin beşiği olduğunu göstermiştir. Bu seçim süreci EGİAD'a güç katmıştır. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

KİMLER KATILDI?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, EGİAD Danışma Kurulu Geçmiş Dönem Başkanı ve İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, EGİAD Geçmiş dönem başkanları Bülent Şenocak, Cüneyt Karagülle, Alpan Veryeri, Bülent Akgerman, Uğur Barkan, Fatih Dalan, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve EGİFED Başkanı Temel Aycan Şen, Basifed Başkanı Levent Akgerman, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan gibi iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.GENEL KURUL’DAN NOTLAR
- Genel Kurul'un divan başkanlığını Temel Aycan Şen, Divan Kurulu Üyeliğini Okan Özaydın, Deniz Sivri, Ertuğ Can, Kaan Özhelvacı yaptı.
- EGİAD seçimlerinde yoğun bir kullanımı oldu. Toplam 389 aktif üyenin bulunduğu dernekte; Seda Kaya 196 oy aldı. Seçimlerde 2 üye boş oy kullanırken 4 üye de geçersiz oy kullandı.

İŞTE YENİ PROJELER

Seda Kaya ve ekibini görevde kalacakları iki yıl boyunca oldukça yoğun bir gündem bekliyor. Kaya yeni dönem projelerini de şöyle açıkladı: “EGİAD Parlak Fikirler Atölyesi ile üniversite öğrencileri başta olmak üzere projesi olan öğrencilere destek vereceğiz. EGİAD Globalleşiyor projesi ile derneğimiz yurtdışı projelerine de daha aktif katılacağız. KOBİ Danışmanlık hizmeti sağlayacağız. Ar-Ge Yenilik Geliştirme Projesi’ni İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile birlikte yapacağız. Yapımı devam eden teknoloji ofisinde ‘EGİAD İrtibat Bürosu’ açılacak böylece üniversite sanayi işbirliğini de geliştireceğiz. Bunlara ek olarak Ticaret Köprüsü Projesi ile EGİAD üyelerinin birbiriyle olan ticaretini geliştireceğiz. EGİAD Akademi ile de şirketlerin kurumsallaşmasında önemli adımlar atılarak online eğitimlerin temelini oluşturacağız. İş Sağlığı ve Güvenliği ile üye işyerlerimizdeki tüm çalışanların ücretsiz olarak check-up’larını yapacağız. EGİAD Melekleri ile de fikirleri olan gençlerimizin desteklenmesi için çalışacağız. Kent Raporları kapsamında Kordon Raporu’nu hazırlıyoruz. Son olarak ‘Bizim Çocuklarımız’ projesinde de kent çevresindeki okullarda kütüphanesi, bilgisayarı olmayan okulların ihtiyaçların giderilmesine çalışacağız” dedi.

İŞTE KAZANAN LİSTE

Seda Kaya’nın Takım 13 olarak adlandırdığı liste şu isimlerden oluşmakta:
Seda Kaya, Ahu Salgar Kanat, Ali Barçın, Anıl Yüksel Gül, Alper Koçak, Aydın Buğra İlter, Cenk Öztap, Ceren Sertdemir, Didem Veryeri, Emre Tüjümet, Gökçe Baysak, Gökmen Ulusoy, Mustafa Aslan, Mutlu Can Günel, Onur Gözümoğulları, Övünç Emre, Özgür Kılınçlar, Serkan İpek, Uğur Altuğ, Vefa Reşat Moral, Yağız Serter, Zehra Demirakça.

GENEL KURUL SONUCU

389 üyeden 205’inin toplantıya katıldı. 202 geçerli oy kullanıldı. 2 adet boş, 4 adet geçersiz, 196 oy geçerlidir. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), İzmir Büyükşehir Belediyesi , Aziz Kocaoğlu, Seda Kaya, EGİAD Danışma Kurulu , İZKA , TÜRKONFED , EGİAD , Bülent Şenocak, Cüneyt Karagülle, Alpan Veryeri, Bülent Akgerman, Uğur Barkan, Fatih Dalan, Basifed, Levent Akgerman, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İzmir İş Dünyası