EGİAD, Beyin Göçünü Geriye Çeviriyor, Beyin Gücüyle Girişimciliğe Yöneliyor

Geleceğin girişimci adayları, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen “EGİAD Beyin Göçünü Geriye Çeviriyor” semineriyle genç iş dünyasıyla buluştu.Yaşar Üniversitesi Kariyer Merkezi ve İşletme Bölümü tarafından, “Kariyer Günleri” çerçevesinde ve “EGİAD Beyin Göçünü Geriye Çeviriyor Projesi” kapsamında düzenlenen etkinlikte, EGİAD’lı iş dünyası gençlere gelecek iş yaşamlarına ilişkin önemli tüyolar verdi, kentteki iş fırsatlarını değerlendirdi.

Yaşar Üniversitesi’nin Bornova Kampüsü’nde düzenlenen etkinliğe, EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Cenk Öztap, Sena Zorlu, Ulaş Canbaz, Onur Gözümoğulları, Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, EGİAD Üyeleri, Tolga Çayırlı, Soner İliriş, Kerem Kaykı, Haktan Keskin, Sezai Noyan, Yaşar Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Doç Dr. Çağrı Bulut katıldı.

Yard. Doç Dr. Engin Deniz Eriş’in “Girişimcilik” dersine konuşmacı olarak katılan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, iş ve sivil toplum örgütlerindeki başarının sırrını genç girişimci adaylarla paylaştı. Başkan Seda Kaya, iş dünyasının zorluklarını aktardığı konuşmasında, yaratıcılığın ve pratik zekanın girişimcilik üzerindeki rolüne, disiplinli çalışma, sorumluluk alma, lisan bilgisi ve kendini geliştirme konularının önemine değindi. İş dünyasında edindiği tecrübeleri, hayata atılmaya hazırlanan gençlerle paylaşan Kaya, iş hayatındaki başarının, planlı, disiplinli, işini severek yapmaktan geçtiğine vurgu yaparak, "Bizler de bir dönem, tıpkı sizler gibi, bu sıralarda oturuyor, geleceğimizin yol haritası üzerine planlar yapıyorduk. O nedenle, sizleri çok iyi anlıyoruz. Öncelikle sizlere şunu söylemeliyim ki asıl öğrenme süreciniz iş dünyasına girdikten sonra başlayacak. Deneyimle buluştuğunuz zaman tüm bilgileriniz birden bire hayata geçmeye başlayacak. Ve bu noktada bireysel niteliklerinizin, güçlü ve zayıf yanlarınızın farkına varacaksınız. Bir anlamda kişisel SWOT Analizi’nizi yaparak zayıf yanlarınızı güçlendirecek, güçlü olduğunuz yanları da daha iyi kullanmayı öğreneceksiniz. Sürekli olarak kendinizi geliştirmeye çalışın, önünüze her zaman hedefler koyun ve bu hedeflerinizi sürekli büyütün. Azimli ve kararlı olun. Mutlaka başaracaksınız” dedi. Başkanlığını yürüttüğü EGİAD’ın da bir bakıma girişimcilik okulu gibi çalıştığına vurgu yapan Kaya, EGİAD’lı iş dünyasının yüksek kaliteli genç girişimcilerden oluştuğuna işaret ederek, “Türkiye’nin gelişmesine ekonomik ve sosyal anlamda katkıda bulunmak isteyen iyi eğitimli, sosyal sorumluluk bilincine sahip genç iş adamları ve iş kadınlarının buluştuğu, aynı misyon doğrultusunda çalışan, bir bakıma genç girişimciler okulu gibiyiz. Biz EGİAD’da ülke girişimciliğinin önünü açmak için birçok faaliyet yürütüyoruz. Sizlerin başarması bizim için çok önemli. Başarı, yaptığınız işi sevmekten ve sahip çıkmaktan geçer. Eğer işinize sahip çıkmazsanız siz onu değil, o sizi bırakır. O yüzden işinize mutlaka sahip çıkın ve ileride EGİAD gibi sivil toplum örgütlerinde de yer alarak sizin gibi genç girişimci adaylarını destekleyin" dedi.

Beyin Göçünü Geriye Çeviriyoruz

İzmir’in son yıllarda pozitif yönde büyük bir değişim içinde olduğuna da işaret eden Seda Kaya, kentin üniversite öğrencileri ve genç girişimciler için çok uygun bir toplumsal ve ekonomik yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, “Uygulanan politika ve stratejilerde kente doğru bir dönüş yaşanmakta. Bilim ve Teknoloji alanında büyük bir atılım gerçekleşmekte. Ar-Ge için ayrılan kaynak ve yatırımlar şirketlerde önemli derecede de artmakta. Oluşan fırsatlarla İzmir, önemli bir cazibe merkezi haline gelmekte. Yaşanan olumlu gelişmelerle birlikte daha önce başka şehirlere giden yeni nesil ve genç girişimciler artık burada kalmaya yönlenmekte. Bu konuda EGİAD olarak ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Tersine beyin göçünün hızlanması için Ulusal ve Uluslararası arenada iş imkanlarını arttırıcı çalışmalar yürütülmesini destekliyoruz dedi. “Beyin göçünü geriye çeviriyor ve beyin gücüyle girişimciliğe yöneliyoruz” diyerek, tersine göçün ancak girişimciliğin desteklenmesiyle mümkün olabildiğine de vurgu yapan Kaya, “İzmir hem yaşanılacak, hem çalışılacak hem de iş kurulabilecek bir kent. Siz de hayallerinizi, girişimciliğinizi İzmir’de gerçekleştirin, pekiştirin. Bölge ve kentiniz için büyük bir atılım sağlayın” dedi.

Gençlerin sorular yönelttiği ve büyük bir ilgiyle dinlediği EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, iş hayatında iletişim ve diyaloğun önemine de dikkat çekerek, “Başarılı olmak istiyorsanız pozitif olun, işinizi sevin, sistemli çalışın, bir hatta ikinci bir yabancı dil öğrenin ve istediğiniz alanda mutlaka eğitiminizi yükseltin” dedi.

Gençlere Girişimcilik üzerine bir sunum yapan EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Sena Zorlu ise, EGİAD Melek Yatırımcıları, Hayat Okulu projelerine değinerek, genç bir girişimcinin iş kurma aşamasında kullanması, değerlendirilmesi gereken bilgileri paylaştı. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiad, genç işadamları derneği toplantısı, ege genç iş adamları dernek toplantısı, izmir iş adamları girişimcilik