Ege'nin Kaliteli Zeytinyağları Dünyaya Yayılıyor

Poyraz Grubu bünyesinde 6 yıldır zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren Poyrazcan Ege'nin kaliteli zeytinyağlarını dünya ile buluşturarak iç piyasadan sonra ihracatta da söz sahibi olmayı hedefliyor.



Gaziemir'deki fabrikasını İzmir Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi'nde (İTOB) 3 milyon dolar yatırımla kurduğu modern tesislerine 2 ay içinde taşıyacak olan Poyrazcan iç piyasada ilk 5 marka arasında yer almak isterken, ihracatta da Amerika kıtası, Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarında etkin olmayı planlıyor. Yeni tesisin devreye girmesi ile birlikte yıl sonuna kadar ilk ihracatını yapacak olan Poyrazcan, bu yıl dünyanın önde gelen gıda fuarlarına da katılarak, ihracat bağlantıları kuracak.
İç piyasada hedef ilk 5

Ege Bölgesi'nin zenginliği olan sağlıklı zeytinyağını dünya piyasalarına sunma hedefiyle 6 yıl önce zeytinyağı sektörüne adım attıklarını dile getiren Poyrazcan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz, kısa süre içinde sektörde ilk 10 marka arasında yer almayı başardıklarını söyledi. Poyrazcan markalarını önce iç piyasada belirli noktalara gelmesi çin uğraş verdiklerini ifade eden Özpoyraz, “Az bir zamandır sektörde olmamıza rağmen bugün hemen hemen tüm market zincirleri ile toptan zincirlerinde varız. Kaliteden hiçbir zaman taviz vermeden ürettiğimiz ürünlerimiz tüketicilerden büyük ilgi görüyor. Bundan sonrada kaliteden ödün vermeden, tüketicilere en iyi zeytinyağını en uygun fiyatlarla sunmak istiyoruz. İç piyasada ilk 5 marka içinde yeralmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz iç piyasada da zeytinyağı tüketiminin daha da artırılarak sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi” dedi.

3 milyon dolara yeni tesis

Tekeli İTOB Organize Sanayi Bölgesi'nde 10 bin metrekare alana kurulan modern tesislerinin tamamlanmak üzere olduğunu 2 ay içinde üretime geçmeyi planladıklarını anlatan Özpoyraz, tesis içinde 3 milyon dolarilık yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni tesis ile 18 kişilik ekiplerinin sayısının artacağını ve şirketin yeni bir döneme gireceğinin altını çizen Özpoyraz, “Yeni tesisimizle yılda 4 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağız. Hem iç piyasada hem de dış piyasada talepleri daha hızlı karşılar hale geleceğiz. Bu tesisle fiziki yatırımımızın büyük bir bölümü tamamlanmış olacak. Bundan sonra pazarlama faaliyetlerine ağırlık vererek iç ve dış piyasada payımızı artırmak için çalışacağız” diye konuştu.

2014 ihracat yılı

Bu yıl ilk ihracatlarını yapmak istediklerini bu amaçla dünyanın önde gelen gıda furlarının hepsine gitmeyi planladıklarını açıklayan Özpoyraz, şirketin kuruluş hedefine bu yıl ulaşacaklarını söyledi.Geçen yıl Almanya'daki Anuga Fuarı'na ziyaretçi olarak katıldıklarını, Şubat ayında da Dubai'deki Fuarı ziyaret edeceklerini anlatan Özpoyraz, şöyle konuştu: “Ayrıca ABD, Japonya ve Çin'deki fuarlara da katılacağız. Hedef pazarlarımız Amerika kıtası, Uzakdoğu ve Ortadoğu. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımız sürüyor. Yıl sonura kadar ilk ihracatımızı yaparak, ülkemize daha çok katma değer kazandırmak istiyoruz.

Maliyet artışlarını fiyata yansıtmadık. Rekoltede bu yıl geçen yıla göre yüzde 40 oranında düşüş yaşandığına dikkat çeken Özpoyraz, ürün fiyatının ise yüzde 40-50 oranında arttığını vurguladı. Bu artışı satış fiyatlarına yansıtmadıklarını belirten Özpoyraz, zeytinyağı kullanımının azalmamasını istediklerini kaydetti. Bu yıl kardan ziyade en iyi zeytinyağını en uygun fiyata tüketiciye ulaştırma amacında olduklarının altını çizen Özpoyraz, tadım aktivitelerine devam ederek zeytinyağı tüketiminin artırılması için firma olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek istediklerini anlattı.
Fotoğrafaltı: Poyrazcan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz, yeni tesisleri ile ihracata başlayacaklarını belirterek, Ege'nin kaliteli zeytinyağlarını dünya ile buluşturacaklarını söyledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER poyraz grup, poyraz yağları, en iyi zeytinyağ firması, egenin kaliteli zeytinyağ markaları, poyraz yağ