Efes'ten Sonra Sıra Foça'da

Bilim ve Kültür Örgütü Zengin tarihi ile İzmir'in önemli merkezlerinden biri olan Bergama'nın ardından Selçuk'taki Efes Antik Kenti'nin de Birleşmiş Milletler Eğitim, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi, İzmir'de büyük sevinç yarattı.Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “21 yıllık uzun ve sabırlı bekleyişin ardından Efes’in UNESCO listesine girmesi, kentimiz açısından büyük bir adım. Başarıda emeği geçen, çorbada tuzu olan herkesi yürekten kutluyor ve İzmir halkı adına teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz yıl Bergama bu listeye girmişti. Şimdi sırada, 2 yıldır Geçici Liste’de yer alan Foça var” diye konuştu.
Kalkınmanın tarihe ve kültüre ve sanata sahip çıkmadan sürdürülebilir bir şey olmadığına dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, tarih bilincinin yeni yeni oturup gelişmeye başladığına vurgu yaparak şöyle devam etti: “Tarihimizi, geçmişimizi koruyup dünya insanlığına sunmak gibi çok ulvi bir görevin peşinde koşuyoruz. Hep birlikte, başta merkezi hükümet olmak üzere, elimizi taşın altına koymak zorundayız. Bu değerleri gün ışığına çıkartabilirsek, ancak o zaman hak ettiğimiz yere gelebileceğiz. Yani daha hızlı kalkınıp güçleneceğiz.
Herkes, her yerel yönetici kentini, halkını nasıl kalkındıracağının formülünü bulmak zorundadır. O formül de bölgenin zenginliklerini gün ışığına çıkartmak, o zenginliklerin tozunu alıp bugüne getirmek ve güçlendirmekte yatmaktadır. Bergama ve Selçuk’ta yapılan budur. Aslında UNESCO listesine girmek bir sonuç değil, kültür ve turizm bilincimizin artırılması için yeni bir başlangıç sayılmalıdır. 2 yıl önce de Foça, UNESCO’nun Geçici Listesi’ne girmişti. Şimdi hedefimiz, Foça Kalesi ve Çandarlı Kalesi’ni de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak olmalı.”
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Bergama izmir, izmir Bergama, Selçuk izmir, izmir selçuk, Efes Antik Kenti izmir, izmir Efes Antik Kenti, Birleşmiş Milletler Eğitim izmir, izmir Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim Kültür Örgütü izmir, izmir Bilim ve Kültür Örgütü, UNESCO Dünya Kültür Mirası izmir, izmir UNESCO Dünya Kültür Mirası, Aziz Kocaoğlu, Foça izmir, izmir Foça, Foça Kalesi izmir, izmir Foça Kalesi, Çandarlı Kalesi izmir, izmir Çandarlı Kalesi, izmir etkinlikleri, izmir cemiyet hayatı