Dünyaya 83. “Merhaba”

İzmir Enternasyonal Fuarı 83. kez kapılarını dünyaya açtı.Fuarın İzmir ve Ege için “bir yaşam biçimi” olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz dünyayı burada tanıdık” dedi.

“Lojistik” temasıyla 29 Ağustos – 7 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen 83. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'ndeki açılış töreni ve konuşmalarla başladı.

“Fuar yaşam biçimidir”
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın İzmir ve Ege için “bir yaşam biçimi” olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz dünyayı burada tanıdık” dedi. Fuarın Türkiye'nin kültür mozaiği, ekonominin barometresi olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, barışa önemli bir vurgu yaptı. Başkan Kocaoğlu, “1940’larda acımasız savaşın tarafları olan Nazi Almanyası ile İngiltere ve İtalya’yı, 1980’li yıllarda ise cephede göğüs göğüse çarpışan Irak ve İran’ı burada buluşturduk. İnanmayacaksınız ama yan yana iki pavyonda. Savaşlara, kıtlıklara, krizlere inat; İzmir Enternasyonal Fuarı hep dimdik ayaktaydı ve hep barış için var oldu” diye konuştu.Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyalizmle kapitalizmin boy ölçüştüğü Amerikan-Rus rekabetini en yakından hisseden bizdik. Uzay araçlarını, uyduları; Soyuz’ları, Apollo’ları ve astronotlar tarafından dünyaya getirilmiş Ay taşını, 3 metre uzaktan da olsa, ilk kez biz gördük. 68 kuşağının barış ve özgürlük haykırışlarına; dünyada duvarların, modada kalıpların yıkılmasına, hep burada şahit olduk. Darbeleri, muhtıraları, sıkıyönetimleri burada yaşadık.Liberal ekonomiyi, serbest piyasayı hep burada tanıdık. Çalkantıları, yoklukları, kesintileri gördük. Filtreli sigaraların karaborsa olduğu yıllarda, Fuar’daki Tekel Pavyonu’nun önünde kuyruk olup az mı bekledik? Ama ekmeğin vesika ile satıldığı yıllarda bile, ekonomik krizlere inat, ‘daha fazla üretim’ sloganıyla açıldı fuarımız”.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER fuar, izmir, izmir fuarı, izmir enternasyonel fuarı, belediye, açılış, etkinlik, dünya, aziz kocaoğlu, başkan, 2014