HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 15 Kasım 2017

DB Tarımsal Enerji'ye Bir Ödülde Sağlıklı Kentler Birliği'nden Geldi

Magazinizmir
Sanayi tesislerinin çevre yönetimi konusunda duyarlılığını artırmak amacıyla iki yılda bir düzenlenen Sağlıklı Kentler Birliği Çevreci Tesis Ödülleri’nin 3.’sü geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Birlik Başkanı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yanı sıra Sağlıklı Kentler Birliği Üye Belediye Başkanları ve firma temsilcilerinin hazır bulunduğu törende, DB Tarımsal Enerji ödüle layık görüldü. Bu sene 11 üye belediyeden, toplamda 40 tesisin çevreye duyarlılıklarından dolayı ödüllendirildiği organizasyonda, DB Tarımsal Enerji Genel Müdürü Gökay Biraltın, alınan bu ödülü doğru bir iş yapmanın sonucu olarak gördüklerini dile getirdi. Çevreci Tesis Ödülünü Menderes Türel ve Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli’nin elinden alan Biraltın, çevreye duyarlılık konusunda ulusal bir sorumluluk taşıdıklarını ifade etti.

Türel: Hep Birlikte Bu Meseleyi Çözmemiz Gerekmektedir

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Mehmet Tevfik Türel: "Sağlıklı Kentler Birliği'nin asıl hedefi, sağlıklı kentleşmeyi ve halkın sağlığını korumanın da ötesinde, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilirliğe ulaşmaktır. Bu anlamda, ödül alan tesislerin bulunduğu belediyelerin çoğunluğunun, sanayimizin en yoğun olduğu bölge ve illerimizde olması da, bizim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Ülkemizde 2.217 faal organize sanayi bölgesi olmasına rağmen, sadece 91 atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Belediyeciler ve sanayiciler olarak hep birlikte bu meseleyi çözmemiz gerekmektedir." diye konuştu.

Uysal: Bunun En Güzel Örneklerini İstanbul'da Yaşamaya Başladık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, "Sağlıklı Kentler Birliği'nin ne kadar önemli bir misyon üstlendiğini görebilmemiz adına, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan ve 3 imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul'un geçmişine bakmamızın yeterli olduğunu düşünüyorum. 80'li yıllarda, gazetelerin gaz maskeleri dağıttığı, temiz hava almakta zorlandığımız, dünyanın en güzel koylarından birisi olan ve "Altın Boynuz" olarak anılan Haliç'in, düne kadar toprakla doldurulup, meydan yapılmasının planlandığı dönemleri geride bıraktık. Aslında İstanbul'da hem doğru şehirleşip, hem de güzel bir şekilde yaşanabilirmiş. Bizler ilerleyen dönemde, İstanbul'un bu yönde daha da ivmelenmesi için çalışacağız. Özellikle, 1994'ten sonra göreve gelen o dönemin belediye başkanı, şimdinin Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde sağlıklı kentleşme adına neler yapılabilir, bunun en güzel örneklerini İstanbul'da yaşamaya başladık. Özellikle enerji ile ilgili yapılan yatırımlar ve çalışmalar sonucunda İstanbul'un havasının temizlendiğini ve ülkemizin diğer şehirlerine de çok doğru bir örnek olduğunu, bunun yanı sıra, bir zamanlar kokusu nedeni ile yanından bile geçilemeyen Marmara Denizi'nde yapılan çalışmalar sonucunda denizimizin de artık temizlendiğini söyleyebiliriz. Keza Haliç'te yapılan temizleme çalışmaları ile de artık o lokasyonun etrafında uluslararası kongrelerin düzenlenebiliyor. Faaliyet gösterdikleri şehre duyarlı ve çevreye karşı sorumluluk gösteren tüm şirketlere bir kez daha teşekkür eder, başarılarının devamını temenni ederim." diyerek sözlerini noktaladı.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN