Bostanlı ve Urla'dan Sonra, Ekopazar Şimdi de Balçova'da!

Bostanlı ve Urla'dan sonra İzmir'in üçüncü organik ürün pazarı Balçova'da açıldı. Büyükşehir, Balçova Belediyesi ve ETO işbirliğiyle kurulan pazarda semt evleri ve üretici kadınların ürünleri de satılacakİzmir'in üçüncü organik ürün pazarı dün Balçova'da hizmete açıldı. Ekopazar Balçova'da ayrıca semt evleri ve üretici kadın kooperatiflerinin ürünleri de satılacak.

Bostanlı ve Urla'dan sonra İzmir'in üçüncü organik ürün pazarı Balçova'da açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde kurulan pazarın açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Oğuz Oyan, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, ETO Başkanı Atilla Ertem, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kızılkanat Parkı içindeki 600 metrekare alanda kurulan ve organik logosu olan ürünlerin yer alacağı Ekopazar Balçova'nın 500 bin liraya mal olduğu kaydedildi. Vatandaşlar katkı maddesiz ürünleri buradan satın alma imkanı bulacak. Ekopazar Balçova, salı ve cumartesi günleri Kızılkanat Parkı'nda ilk etapta 33 tezgahla kurulacak. Kimyasal işlemden geçmemiş ahşap tezgahlarda satılacak ürünler, tüketicilere bez, kağıt ambalaj ya da bio dönüşümlü poşetlerde ulaştırılacak. Organik ürün sertifikası olsa bile ürünlerin hepsi pazar alanına girmeden önce tekrar denetimden geçecek. ETO'nun oluşturacağı komisyon kontrollerinden sonra, Ekopazar'daki ürünlerin tezgahlara konulup halka ulaştırılmasına izin verilecek. Komisyon tarafından organik olmadığı düşünülen ürün varsa, tahlile gönderilecek ve pazar alanına alınmayacak.

Ekopazar Balçova, salı ve cumartesi dışındaki günlerde de, semt evleri ve üretici kadın kooperatifleri tarafından kullanılacak. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, kurulan ekopazarda ayrıca tarımsal kooperatiflerin ürünlerinin de satılacağını belirterek, "Dünyada kişi başına en fazla yeşil alana sahip ilçeyiz. Bunun nedeni, Büyükşehir'in Çakalburnu'nda yaptığı Kent Ormanı'dır. Kent böyle gelişir, böyle büyür" dedi.

Ranta karşı direneceğiz
Balçova Ekopazar'ın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz haftalarda Paris'te yapılan EXPO adaylık sunumunda, İnciraltı Kent Ormanı'nın binalar ve alışveriş merkezleri içinde gösterilmesini eleştirdi. 400 dönümlük alanda yapılan düzenlemeye karşı çıktıklarını ve şerh koyduklarını hatırlatan Kocaoğlu, "İnciraltı'nda tarım yapma olasılığı azaldı. Mal sahipleri, tarım yapmak yerine, mülklerini kafeteryalara, kır düğün salonlarına kiraya vermeyi tercih etti. İnciraltı'nı adam gibi planlayalım istedik. İlk olarak İnciraltı Kent Ormanı'nı yaptık. Burası yeşil alan kalacak dedik. EXPO'nun yapılacağı yere 400 dönüm alan AVM için ayrılırsa ve 400 dönüm AVM'ye günde 10 binlerce araç girerse burada dünya ölçeğinde sağlık tesisleri yapılır mı arkadaşlar?

Karşı çıkmamıza rağmen Kent Ormanı'na EXPO binalarını yerleştirip Paris'te sunum yaptılar. Şerh koyduk. 'İmzalamayız' dedik. 'Biz planladık, biz ağaçlandırdık' dedik. İki amaç olabilir. Ya son derece cahiller, hiçbir şey bilmiyorlar, dünyadan haberleri yok ya da bin 250 dönüm alanı planlamak, ranta açmak için kasten EXPO'yu kullanıyorlar. Bu kadar cahil insanlar tarafından yönetilmek ayrı bir acı. Amaç bir rant alanı yaratmaksa, İzmirliler olarak sonuna kadar karşı çıkmak, direnmek, yaptırmamak zorundayız" dedi.

Ulaşımda greve tepki
Başkan Kocaoğlu, "İki şirket haricinde tüm toplu sözleşme görüşmelerimizi tamamladık. Onlara da diğer şirketlere verdiğimizin üzerinde zam verdik. Önceki gün kontak kapatma eylemi yapıldı. Hak aramak ayrı şey. Arkadaşların bu tutumları hemşerilerimize zarar veriyor. Sendikacıların bu tutumları emeğiyle evine aş götürmek isteyen işçilere de zarar veriyor. Sağduyuya çağırıyorum. Toplu ulaşıma niye grev yasağı konulmuştur, hayat durmasın diye. Başka konuda ne yapacaksan yap, ben de senin yanındayım. Ama grev yasağı olan konuda grev yapma hakkını ben size vermeyeceğim. İşçiye grev hakkını veren tek belediye başkanıyım. Bunu bana yapıyorlar. Haklarını verdiğim, elimden geleni yaptığım halde. Derin düşünmek, işe derinden bakmak gerekiyor" diye konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ekopazar balçova, ekopazar nedir, izmir ekopazar, eko pazar, eko pazar balçova açıldı, eko pazar nerede, ekopazar hakkında