Bir Nejat Uygur Hikayesi...

Nejat Uygur kimdir? Yılların gülen yüzlü oyuncusu neşe kaynağı... İlk oyunculuk hikayesi ve bugünlere gelişi. Nejat Uygur hakkında bilmedikleriniz ve onu hatırlatacak her şey ile şimdi Magazin İzmir'de sizlerle...1927 yılında Kilis'te dünyaya geldi. 2007 yılından beri rahatsızlığı bulunan ve tedavi gören Uygur, hayata veda ettiğinde 86 yaşındaydı.

Nejat Uygur, Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilis'li sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir: Cquote Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur: Cquote 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır. Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiştir. O günden bu yana hayata karşı her daim gülen gözlerle bakmaya çalışan ve yaşamanın tadını en iyi şekilde çıkara Nejat Uygur şu sözleriyle sevenlerine hiç unutulmayacak bir imza atmıştır.

"Bir gün tiyatronun ışıkları sönecek , zil sesleri susacak ve tiyatro perdesi sonsuza kadar üzerime kapanacak.  İşte o zaman giderken tüm üzüntülerinizi yanımda götürerek size sadece kahkahaları bırakacağım..."  Nejat UYGUR


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER nejat uygur kimdir, nejat uygur hakkında, nejat uygur ve hayatı, nejat uygur neler yapmıştır, nejat uygur hikayesi, nejat uygur neler yapıyor, nejat uygur çocukları, nejat uygur kaç yaşında öldü