Beklenen Destek Çıktı

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün tasarım ihtiyacını ivmelendirecek destek geldi.Bugüne kadar reel anlamda uygulanabilir ve sektörün tasarım ihtiyacını ivmelendirecek çok önemli bir destek düzenlemesinin çıktığını kaydeden Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, “Bu Tebliğ, Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlendi. Belirli şartlar yerine getirildiği takdirde Şirketlerin yurtdışı pazarlara yönelik yüksek katma değerli ürün geliştirmek için yürütecekleri tasarım ve ürün geliştirme projelerine ilişkin giderlerin % 50 oranında desteklenmesi söz konusudur. Bu değerli çalışmanın ortaya çıkmasında emeği geçen başta Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci olmak üzere, Sayın Bakan Yardımcımız ve Bakanlık çalışanlarına EHKİB olarak teşekkürlerimizi bir borç bilirim” dedi.

Yapılan düzenleme ile tasarıma ve inovasyonda önemli bir ivme sağlanacağına dikkat çeken Kızılgüneşler sözlerine şöyle devam etti; “En önemli katma değer sağlayan sektörlerimizden hazır giyim sektörümüzün bu yönünü daha da ön plana çıkararak sadece üretimde değil tasarım ve koleksiyon hazırlama alanında da dünyada söz sahibi olmasının yolunu açacak olan bu destek sayesinde firmalarımızın kuracakları tasarım ofislerindeki tasarımcı maaşlarından ekipman gerekliliklerine, dijital ihtiyaçlarına kadar tüm masrafları desteklenebilecek. Tasarımcıların yaptığı yurtdışı seyahat masraflarının yüzde 50’si de destek kapsamında. Bu sayede birçok firmamız Avrupa’ya koleksiyon satar hale gelecek.”

Sadece sektörümüzde değil tasarım ve inovasyona önem veren tüm sektörlerdeki firmalara önemli avantajlar sağlayacak düzenlemeyle ilgili olarak Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) olarak bir dizi toplantı ile sektöre tanıtmayı planladıkları bilgisini veren Başkan Kızılgüneşler, oldukça kapsamlı bir tebliğ çıkarıldığını, bu adımın Türkiye’deki inovasyon bilincini hareketlendireceğini ve tekstil ve konfeksiyon sektörlerindeki tasarım standartlarını yükselteceğini öngördüğünü bildirdi.

Emre Kızılgüneşler, “EHKİB olarak anılan Tebliğ’i, ihracat ve kalkınma hedeflerine ulaşmamız yönünde önemli bir adım olarak görüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Emre Kızılgüneşler, Nihat Zeybekçi, EHKİB, İzmir İş Dünyası