BAYOSB, Kadınları da Üretime Hazırlıyor

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nde (BAYOSB) İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle yürütülen iş garantili Meslek Eğitim Merkezi ile çok sayıda genç sanayi sektörü ile tanışıyor.Kurslarla, her cinsten ve her yaştan vatandaş meslek ve iş sahibi oluyor. Meslek Eğitim Merkezi’nde erkek işi olarak bilinen CNC tezgahının başına geçmesi için bir kadın da hazırlanıyor.

Kadınlara örnek olacağım

Kadına şiddet olaylarının arttığı bu günlerde ülkemizde kadınlar için güzel adımlar da atılıyor. Onlarca erkeğin arasında kendisini CNC tezgahının başında bulan makine ressamı Eda Şengül de onlardan birisi. İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra 6 yıl makina ressamı olarak çeşitli yerlerde çalışan Şengül’ün gördüğü bir el ilanı hayatını değiştirdi. BAYOSB Mesleki Eğitim Merkezi kursuna kendini geliştirmek, CNS Freze ve Otoket programını öğrenmek için kursa katıldığını ifade eden Şengül, “Kurstan çok memnunum. Buradaki programı bitirdikten sonra daha iyi bir işte çalışmayı hedefliyorum. Sanayide çalışanların çoğu erkek. Bir kadın olarak tüm hemcinslerime örnek olmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Arkadaşları komutan diyor

Hayrettin İzci. O da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 22 yıl boyunca görev yaptıktan sonra evde boş oturmayı değil yeni bir şeyler öğrenmek için BAYOSB’nin kurslarına katılmayı seçmiş. Meslek lisesinin tesviye bölümünden mezun olduktan sonra Türk Hava Kuvvetleri’nde astsubay olarak yıllarca uçak bakım bölümünde çalıştığını belirten İzci, “İş yaşamım boyunca savaş uçaklarının bakımını yaptım. Emekli olduktan sonra da arayışlarımı sürdürdüm ve BAYOSB’ mesleki eğitim merkezi haberlerini gördüm. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve üretmek için her gün Menemen’den Bağyurdu’na geliyorum. Burada genç arkadaşlarımla çok güzel bir iletişim kurduk. Önceki mesleğimden dolayı hepsi bana ‘komutan’ diyor. Herkesin bu kurslara gelerek meslek sahibi olmalarını isterim. Öğrenmenin yaşı ve cinsiyeti yok. Herkes her yaşta ve her alanda meslek öğrenip ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” diye konuştu.

Amacımıza emin adımlarla ilerliyoruz

BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren ise bu projeye başlarken ki amaçlarına emin adımlarla ulaştıklarını bildirdi. İlk olarak meslek eğitim merkezine başvuran işsiz gençleri eğitimlerinin ardından bünyelerindeki fabrikalarda istihdam ettiklerini ardından da kadınların üretimdeki yerlerini almaları konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını belirten Telseren, “Bu projede bizim yanımızda olan her kurum kuruluş ve kişilere teşekkürü bir borç biliyorum. Kurduğumuz eğitim ekibimiz sayesinde önceleri 10’larca sonrasında ise yüzlerce insanımızı meslek ve iş sahibi yapmanını gururunu yaşıyoruz. Vatandaşlarımız kurslarımıza ilgi gösterdiği sürece devam edecek” diye konuştu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER BAYOSB, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Kalkınma Ajansı, İZKA, Meslek Eğitim Merkezi, CNC tezgahı, Eda Şengül, Hayrettin İzci, Aydın Telseren