Ayakkabıcılar, 2015 Yılından Umutlu

Türkiye gündemini meşgul eden “Çin malı zehirli ayakkabı” skandalının kısa vadede yerli üreticiye yarayacağını ifade eden İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata, “Bu fırsatı hem biz ayakkabıcılar hem de vatandaşlarımız çok iyi değerlendirmeli. 2015 yılından çok umutluyuz” dedi.Bir musibet bin nasihatten iyidir

İnsan sağlığına zararlı içerik kullanılarak imal edildiği belirlenen Çin malı ayakkabıların yerli üretici için bir çıkış olabileceğini belirten Ata, “Bir musibet bin nasihatten iyidir” dedi. Uzakdoğu’dan getirilen ve gümrükte imha edilmeyi bekleyen ayakkabıların yasadışı yollarla piyasaya sürüldüğünü ifade eden Ata, bakanlığın açıklamasına göre 33 bin çift civarında ayakkabının piyasaya sürüldüğünü ancak çok daha fazla ayakkabının piyasada olabileceğini söyledi.

2015 bizim yılımız olacak

Yaşanan bu olayla birlikte artık gümrüklerde çok daha sıkı önlemler alınacağının altını çizen Ata, “Bakanlığın sınırlarımızdaki denetimleri daha da artacak. Bu da kaçak ithal ayakkabının önünü bir nebze olsun kesecek. Sonuçta ithal ayakkabı bizim istemediğimiz bir durum. Yıllardan beri biz üreticiler olarak “yerli malı yurdun malı” sözünü savunuyoruz. Yaşanan bu olaylar yerli üreticinin önünü açtı. Özellikle 2015 yılında üretici kardeşlerimizin işlerinin çok iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Kötüden ders çıkarmalıyız

Yerli üreticilerin de bu konudan kendilerine bir ders çıkarması gerektiğini söyleyen Ata, “Çin’den gelen her ürünün zararlı olduğu tabii ki düşünülemez. Ancak şu anda öyle bir rüzgar esiyor ki vatandaş “PRC” etiketli ayakkabıya elini bile sürmek istemiyor. Bu yüzden biz üreticiler olarak üzerimize düşen görev böylesine büyük infial yaratacak haberlere konu olmayacak şekilde ürünlerimizi şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmayı sürdürmek. Çünkü bir yanlış yüzlerce doğruyu yanında götürüyor. Buradan tüm imalatçı dostlarımıza kaliteden şaşmayın önerisinde bulunuyoruz” diye konuştu.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Ayakkabıcılar Odası, Yalçın Ata, İzmir İş Dünyası