İzmir'i Saran Fasıl Nağmeleri 'Alsancak Meyhane'

Kıbrıs Şehitlerine girdiğinizde Cumbalı diye bir sokak çıkar karşınıza. Küçücük bir ara sokaktır orası. Adımınızı attığınızda sağlı sollu rock barlar karşılar sizi. O sokakta yürümeye başladıkça başka bir müzik sesi de duymaya başlarsınız. Bir taş plak edasıyla çalar kulağınıza o melodiler.İlerledikçe sesler yakınlaşır ve o curcunanın içindeki Alsancak Meyhane çarpar gözünüze. Sizi yolun başından beri davet eden bu sese karşı koyamaz ve dostlarınızla birlikte güzel bir fasıl eşliğinde, keyfe kadeh kaldırmak için adım atarsınız eğlenceli bir geceye.

İşte 2004 yılında faaliyete geçmiş Alsancak Meyhane’nin güler yüzlü, güzel sahibi Elmas Hanım ile meyhane kültürünü, İzmir’i ve Alsancak Meyhane’yi konuştuk.

Elmas Cuffee kimdir? Biraz sizi tanıyabilir miyiz?
Karadenizliyim. Yani Kastamonu Çatalzeytin köyünden. Çocukluğumu ve gençliğimin bir dönemini İstanbul’da geçirdim. Gençlik dönemlerimde bir evlilik yaptım ve akabinde Amerika’ya yerleştim. Bir süre sonra anlaşmazlıklar yüzünden ayrılarak, kesin dönüşle Türkiye’ye yerleştim. O evliliğimden de güzeller güzeli bir kız dünyaya getirdim. 10 senedir de restoran işiyle uğraşıyorum ama aşağı yukarı 30 senedir İzmir’deyim. Çalışmayı çok seven ve böyle mutluğu yakalayan bir kadınım. Kaderci bir yapım yoktur hiçbir zaman. Sorgulayan ve sorunları bularak çözüme ulaşmayı seven biriyim.

Alsancak Meyhane’nin hikâyesi nedir?
Yemek yapmayı çok seviyorum. Yurtdışında da yemek işiyle uğraştım. Türkiye’ye döndüğümde de ilk aklıma gelen iş, yemek yapmak ile ilgiliydi. Hem yemek hem de eğlence bir arada olsun istedik ve 2004 yılında da Alsancak Meyhane’yi faaliyete geçirdik. İsmi de tamamen buraya olan sevdamdan kaynaklı aklıma geldi.

Alsancak Meyhane’ye gelenler neler bulabiliyor burada?
Öncelikle 4 katlı ve her katta güzel bir fasıl eşliğinde yemek ve eğlence keyfi yaşıyor burayı tercih edenler. Tamamen organik ürünler ile sunum yapılıyor. Yoğurdundan ekmeğine kadar birçok ürünü kendim yetiştiriyorum. Mesela lahanasından, karnabaharına, brokolisinden, yeşil soğanına kadar hepsini kendi bünyemizde yetiştiriyoruz. Ben de tüm mezeleri kendi ellerimle hazırlıyorum.

Alsancak meyhanenin bu denli biliniyor ve seviliyor olmasının sebebi nedir sizce?
Daha çok genç kesime hitap ediyoruz. Gençler fazlasıyla seviyor burayı. Açıkçası ben de bir anne olduğum için onların zevklerini, keyif alacak şeyleri yakından biliyorum. Meyhane keyfini yaşla sınırlandırmadan, her kesime hitap edecek şekle getirdiğimiz ve samimi, güler yüzlü hizmet sunumu yapabildiğimiz için bir çok kesim tarafından tercih ediliyoruz. Sonuçta, herkes bir yere gittiğinde etrafında tanıdık yüzler görmekten ve kendini evinde gibi güvende hissetmekten mutlu olur. Bizim de müşterilerimize verdiğimiz duygu tamamen bundan ibaret.

Fiyat politikanız nedir?
Açıkçası fiyatlarımız bir eğlence sektörüne göre çok uygun. 50 TL’ye 8 çeşit meze, peynir tabağı, 2 ara sıcak, 17’lik rakı ya da 35’lik şarap, tatlı ve meyve tabağı veriyoruz. Bugün herhangi bir yerde yemek yemeğe kalksanız, kişi başına en ucuz maliyet 15 TL’den başlıyor. Burada fasıl eşliğinde gece saat 01.00’e kadar dostlarınızla birlikte güzel bir yemek ve eğlence keyfi yaşıyorsunuz. Ayrıca gecenin ilerleyen saatlerinde oryantalimiz de sahne alıyor. Bu denli çeşitli bir meyhane keyfi için yapılan fiyat politikası da bizce fazlasıyla uygun.

İzmir’de eğlence anlayışı nasıl?
İzmir öyle bir şehir ki hem ucuz hem de kaliteli eğlence arayışında. Ben de onun için ne yapabilirim diye düşündüm ve bir inek almakla başladım. Şimdi bağ, bahçe ineklerimiz, koyunlarımız, tavuklarımız, yeşilliklerimiz, ağaçlarımız içinde hem daha doğal hem daha sağlıklı hem de daha ucuz ürünler yetiştirebiliyoruz. Onlar da kaliteli ürünlere ucuz eğlenceye ulaşmış oluyorlar. Böylelikle müşterilerimiz de bizler de daha mutlu oluyoruz.

İzmir hakkında neler söyleyebilirsiniz? 
İzmir çok güzel bir şehir. Her şeyiyle çok güzel. Mesela bir İstanbul ya da Ankara’da yaşamak istemezdim. Çocukluğum, genç kızlığım İstanbul’da geçti. Buraya gelin geldim ama hiç özlemedim İstanbul’u. İzmir herkesi en güzel şekilde ağırlayan ve kötü insanı barındırmayan bir şehir. Bir yere 4-5 sefer gittiğinizde herkes herkesin seceresini bilir. Onun için bu şehir kendi içinde birbirini tutar. Kızları bile nam yapmıştır bu şehrin. Özgürlüklerine düşkün, çalışkan, birilerine muhtaç yaşamadan hayatını idame ettiren kadınların şehridir burası. Kadın her şeyden evvel bir anne ve bence bu şehirde kadına da bu yönden dolayı saygı fazlasıyla büyük.

Magazinizmir.com hakkında neler düşünüyorsunuz ? 
Yeni ve profesyonel bir yüz. Herkesin bir şekilde büyümesi ve kendindeki güzellikleri göstermesi gerek. Magazinizmir.com ile bence İzmir kendini kaliteli bir platformda daha doğru bir yöntemle anlatmaya başlayacak. Zamanla da bu şehir dışında birçok şehir tarafından da konuşulacak bir site olacağını düşünüyorum.

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER alsancak meyhane, alsancak meyhane hakkında, izmir mekanları, izmir fasıl geceleri, izmirde eğlence, alsancaktaki fasıl mekanları, elmas cuffee