EGİAD İstanbul Turunda Genç İşsizlik Oranlarına Dikkat Çekti

Ege iş dünyasının beklenti ve sıkıntılarını dile getirmek amacıyla Ankara’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile biraraya gelen EGİAD’lılar, bu kez de İstanbul organizasyonuyla TÜSİAD ve TÜRKONFED yönetimindeki birçok ismi ziyaret ederek temaslarda bulundu.22 yılı geride bırakarak iş dünyasının önemli sivil toplum örgütleri arasına girmeyi başaran EGİAD Ege Genç İşadamları Derneği, başarısıyla, kurulduğu İzmir kent sınırlarını aştı. G

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ve TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça ile gerçekleştirilen ziyarette, EGİAD’ın misyon ve hedeflerinden bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, toplumsal gelişmeye katkı sağlamak, üyelerin bireysel ve kurumsal gelişimlerine destek vermek ve uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine katkı koymak başlıklarıyla dernek üyelerinin tek çatı altında başarılı çalışmalara imza attığını kaydetti. Ortak noktalarda buluşup yapılabilecek işbirliklerine de değinilen görüşmelerde, STK’ların aktif olarak çalışmasının önemi, girişimcilik programlarının gençlere kazandırdıkları, İnnovasyon bilincinin arttırılması, Bölgesel Kalkınma Politikalarında Kalkınma Ajanslarının kentlere kazandırdıkları, demokrasi bilinci üzerinde duruldu.

2 tur görüşmeler ise, Ulusal basın ziyaretleri kapsamında, Hürriyet, Habertürk, Bloomberg Tv, Sabah, Bugün Gazetesi ve Bugün Tv ile gerçekleştirildi.
Buradaki görüşmelerde ve Tv yayınlarında EGİAD ve İzmir’in önemi, EXPO, Genç İşsizlik oranları, şirketlerde AR-GE çalışmaları ile Kadın çalışan ve yönetici oranları başlıklarıyla pekçok önemli noktaya dikkat çeken EGİAD Başkanı Seda Kaya, ekonomik verileri de değerlendirerek, “Genç İş İnsanları olarak güçlü bir ekonominin, demokrasiden ve istikrardan geçtiğine inanıyoruz”dedi.
Genç İşsizlik Oranı Tehlike Arz Ediyor.


Şu anda Türkiye’nin en önemli sorunları arasında eğitim yetersizliği, yeni yatırım eksikliği ve buna bağlı olarak da işsizliği gördüğünü dile getiren Kaya, özellikle genç işsizlik oranının yüksek olmasının uzun vadede çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.


Genç işsizlik oranının %18’lerde olduğuna ve bu oranın sürekli artış gösterdiğine vurgu yapan Seda Kaya, “Orandaki artış Türkiye ekonomisi için çok önemli bir gösterge. Gençlerin işsizlik oranı, yetişkinlerin işsizliğinden çok daha vahim sonuçlar doğurabilir. Gençlerin işsizliği ülkenin geleceği için ümitsizliği, sosyal travmaları ve ekonomiler için en kritik faktörlerden biri olan yetişmiş insan kaynağının atıl olmasını ifade etmektedir. Ayrıca, daha tehlikeli olan ise, bu kaynağı beyin göçü olarak başka ülkelere kaptırmaktır. Dünyada bu konu o kadar önemli ki son dönemde birçok araştırmalara konu olmaktadır. "Atalet Oranı" olarak ifade edilen bir kavram var. Genç nüfus içerisinde yer alıp, eğitime devam etmeyen, herhangi bir işte çalışmayan ve bir staj veya mesleki eğitim programına devam etmeyenlerin genç nüfusa oranını ifade ediyor. Bu oran, OECD ülkelerinde ortalama %12.8, Avrupa Birliği’nde %12,4 iken Türkiye'de ise 2010 yılı için %24.’tür. Sanayi ve hizmet sektörü yatırımlarının yetersizliği sadece yetişmiş veya genç işsizler üzerinde değil mavi yakalı işgücünde de istihdam eksikliği yaratıyor. Bu kesimin büyük bölümünün vasıfsız olması onlar açısından diğer bir handikap. Bu nedenle, Türkiye hızla mesleki eğitime yönelmelidir” dedi.


Rekabeti AR- GE ile Aşabiliriz
Türkiye’nin rekabetçi ekonomik bir yapıya kavuşması için araştırma ve geliştirmeye daha çok kaynak ayırması gerektiğine de değinen Kaya, Türkiye’nin, Ar-Ge’ye ayırdığı kaynaklar bakımından da uluslararası sıralamada en sonlarda yer aldığını vurgulayarak, “Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı AB-27 ülke ortalamasında yüzde 1.9, İsrail’de yüzde 4.86,Finlandiya’da yüzde 3.76,Türkiye’de ise yüzde 0.73. Özel sektörün de bu konuda biraz daha aktif olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


Çalışma Hayatında Kadın Desteklenmeli
Çalışma yaşamında kadının rolünün artması gereğine de değinen Seda Kaya, Türkiye’nin iş dünyasındaki kadın desteği hususunda karnesinin ümit kırıcı olduğunu vurgulayarak, “ Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘2011 Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre çeşitli göstergeler açısından bakıldığında 135 Ülke arasında ülkemizin yeri 122. Sırada. Kadın erkek arasında fırsat eşitliği, eşit işe eşit ücret ve yönetimde görev alma gibi göstergelerde karnemiz kadınlar aleyhine çok zayıflarla dolu. Bizler bu nedenle EGİAD olarak tüm toplumsal sorunlara büyük bir duyarlılıkla yaklaşıyoruz. Kadının toplumsal alanda daha fazla etkin olduğu, üretime ve yönetime daha çok katıldığı bir Türkiye istiyoruz. Her konuda gücümüz yettiğince genç bakış açısını yansıtan görüşlerimizi önerilerimizi dile getirmeye çalışıyoruz. Proaktif olmayı kendimize bir ilke olarak benimsedik. Yönetim Kurulu olarak benimsediğimiz bir sloganı üyelerimizle birlikte tüm faaliyetlerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Örnek olalım, İlham verelim, Gurur Duyalım “ dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiad, egiad toplantıları, egiad toplantıları, egiad istanbul, izmir genç iş adamları, izmir kuruluşları, ege iş adamları derneği