Gevrek Mi Simitten Çıkar, Yoksa Simit Mi Gevrekten?

Gevrek ile Simit arasında yaşanan tartışmalara bu yazı son noktayı koyacak.Tavuk mu yumurtadan , yoksa yumurta mı tavuktan esprisi gibi oldu bu gevrek ve simitin hikâyesi…

Yıllardır İzmir’lileri ve İstanbul’luları karşı karşıya getiren ve bir türlü nihai sonuca erilemeyen bu susamlı, tadına doyulmayan, yuvarlak hamurlara ne deneceği nicedir tartışma konusu.

Evet. İkisi de yuvarlak, ikisi de susamlı ve ikisi de tat olarak birbirine benzeyen yiyecekler.
Peki ya bu denli dillere dolanan, İzmir’lilerin ısrarla, iki hamur arasında dağlar kadar fark olduğunu haykırmasının sebebi ne?

450 yıl önce Kırım Değirmen Dağı mevkiinden gelen Tatar Türklerinin, İzmir’e yerleşmesiyle başladı gevreğin hikâyesi…
Tatar kadınlarının hazırladığı hamurdan, küçük parçalar koparılıp halka haline getiriliyor, tepsinin içinde iyice susama buladıktan sonra, harlı ateşteki kazanda fokur fokur kaynayan pekmeze atılıyordu. Daha sonrasında da kızgın fırınlarda pişirilerek çıtır bir hale getiriliyordu.

Simitin de ilk üretildiği yer İzmit, yani eski adıyla Simiti olarak biliniyor. İstanbul'a gelen ya da İstanbul'dan doğuya giden kervanların, konaklama alanı olarak bilinen İzmit'te, yolculara pratik bir yiyecek olarak hazırlanıyordu simit. Kervanlarda yolculuk yapanların atıştırmalık olarak yanlarına aldıkları ve yol boyunca karşılaştıkları kişilere "Simiti'den" aldıklarını söyledikleri için, bu halka şeklindeki yiyeceğin adı simit olarak kaldı. Bükülerek hazırlanan hamur halkalarının susamlanması ve akabinde üzerine soğuk pekmez sürülmesiyle, fırınlara atılarak pişirilen simit, aslında gevrekten bir hayli farklıydı.

Sonuç olarak yıllardır süregelen bu tartışmada İzmir’liler %100 haklı çıkıyor. Çünkü, bu iki hamurun şeklinde, tadında ve yapılışında bir çok değişiklik olduğu apaçık ortada.
Kısacası İzmirlilerin de dediği gibi, İzmir’de “Gevreğe gevrek denir, simit de yüzme bilmeyenler içindir.”
 

Magazinizmir.com'un özel yazısıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER simit ve gevrek hikayesi, simit ile gevrek, simit ile gevrek benzer mi, gevrek, gevrek nedir, simit nedir, gevreğin tarihçesi, magazin izmir, izmir magazin