Türkiye’nin 3. İlik Bankası İzmir’e

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin üçüncü, Ege Bölgesi'nin ise ilk ilik bankası İzmir'e kurulacak.Sağlık Bakanlığı, İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin üçüncü, Ege Bölgesi’nin ilk ilik bankasını İzmir’e kurma kararı aldı. Projeyle ilgili fizibilite çalışmaları sürerken, son anda beklenmedik bir durum ortaya çıkmazsa proje İzmir’de hayata geçirilecek.

Konuyla ilgili konuşan Kemik İliği Transplantasyon Vakfı (KİT-VAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Soncul, “Bunun özlemi içindeydik. Geçmiş aylarda da KİTVAK olarak bu konuda bir dosya hazırlamış ve Sağlık Bakanlığı’na sunmuştuk. İstanbul’daki ilik bankası maalesef ihtiyacı karşılayamıyor. Türkiye’ye hitap eden bir kurum olması büyük kazanımdır. Hayallerimiz gerçekleşti” şeklinde konuştu. İlik Bankası için kan verecek vatandaşlardan kan alımı sırasında alınan masrafın sorun olduğunu da anlatan Soncul sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu parayı vermek zorunda kaldıkları için insanlar gidip, kan örneği vermekten kaçınıyor. Bunun için de bir düzenleme yapılırsa Türkiye’nin en geniş kapsamlı ilik bankasını bu kentte hayata geçirmiş oluruz. Bankayı kurmak önemli ama daha da önemli olan onu işlevsel şekilde kullanabilmektir. İlik bankasının hayata geçmesinin ardından KİT-VAK üyeleri, hasta ve hasta yakınlarına çağrıda bulunarak kan örneği vermeleri için kampanya başlatacağız.”

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verile göre Türkiye’de kemik iliği bekleyen hasta sayısının 719, İzmir’de ise 42 hasta olduğu öğrenildi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ilik bankası, ilik bankası adresleri, ilik bankası izmir, izmir ilik