İzmir'de Balık Yeme Kültürünü Değiştiren Toray Alp Altan ile Lezzetli Bir Söyleşi

İzmir'in en çok konuşulan balık restoranı Balıkçı Hasan işletmecisi Toray Alp Altan Magazinizmir.com'a konuştu.Biraz kendinizden bahseder misiniz Toray Bey?

1974 Antalya doğumluyum. İzmir’de büyüdüm. Rahat bir görüntüsü olan zor bir adamım. Sosyal bir insanım. Yeni insanlarla tanışıp, birileri ile bir şeyler paylaşmayı seviyorum. İnsanları gözlemlemeyi severim. 1982’den beri Balıkçı Hasan’ın işletmeciliğini yapıyorum.

Özel yaşantınızda neler yaparsınız? Nerede eğlenirsiniz mesela?

Tanıdığım insanların mekânlarına gitmeyi seviyorum. Daha samimi bir ortam oluşuyor. Sahiplerini tanımadığım yerlere de gitmiyorum. EnVelo, Canlı Canlı Solemare, Marrakech gibi mekânlarda eğlenmeyi seviyorum. Kendimi rahat hissediyorum bu şekilde.
Sigara kullanmıyorum. Spor yapmaya özen gösteriyorum ve dışarıda yemek yemeyi çok seviyorum. Ayrıca öğrenme aşamasında bir Tavla tutkunuyum. Fırsat buldukça sevdiğim arkadaşlarımla tavla oynuyorum.

Balıkçı Hasan’ın ismi nereden geliyor?

Annemin ikinci eşi Hasan Kandemir’den geliyor. Beni o büyüttü. Çeşmede ilk olarak balık ticareti yaparmış Hasan Kandemir. Ona Balıkçı Hasan derlermiş. Bu yüzden bu mekânın adı Balıkçı Hasan oldu.

Balıkçı Hasan’ın özel menüleri nelerdir ve siz hangisini daha çok seviyorsunuz?

Hangi birini söyleyeyim ki? Pazılı karides, soyalı kalamar, deniz mahsullü makarna, rokfor soslu dil balığı, sütlü karides, şevketi bostanlı levrek, karides güveç…

Kısacası her yapılan yemek buranın çocuğu gibi. Ayırt edebilmek imkânsız. Hepsini seviyorum desem yeridir.


Biz neden Balıkçı Hasan’a gelmeliyiz? Ne gibi ayrıcalıkları veya farklılıkları var?

Standartlardan daha yüksek balık yemeklerimiz var. Mesela Karides bizde sütlü pazılı, tatlı, ekşi gibi farklı alternatifler ile sunuluyor. Personel çok iyi. Aile ortamı yaratıldı Balıkçı Hasan’da ki gelen müşterilerin çoğunu tanıyoruz. Samimiyiz.

Bu mesleğin ne gibi zorluğu var?

Sürekli iletişim halinde kalıyorsunuz. Tedarikçiler, müşteriler, çalışanlar… Bir nevi farklı bir dünya yaratıyorsunuz. Yemeklerle insanların egolarını tatmin etmeye çalışıyorsunuz. Amatör psikoloğuz aslında. Ruh haline göre yaklaşıyoruz.

Fiyat politikanız nasıl?

İyi olan ne var ise biz onları kullanıyoruz. Makul şartlarda yaptığımız hizmetin karşılığını alıyoruz. İşletmenin ayakta durması için belirlenen fiyatlar uygulanıyor.

Toray Bey son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Magazinizmir.com sitesini keyifle takip ettiğimi belirtmek isterim. Magazinizmir.com ile birlikte, İzmir hakkında her şeyi öğrenmeye ve takip etmeye başladım. Bu nedenle böyle kaliteli ve eğlenceli bir işe imza attığınız için de sizleri tebrik ediyorum. 

 Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER toray alp altan, toray alp altan röportaj, pazılı karides, soyalı kalamar, deniz mahsüllü makarna, rokfor soslu dil balığı, sütlü karides, balıkçı hasan izmir, balıkçı hasan toray alp altan