Elma Her Derde Deva

Bulunması kolay meyvelerden elma kanserden kalp hastalıklarına kadar her şeye çok faydalıElmaların Kökeni Doğu Avrupa'dır. Çok çeşidi olan elma eski çağlardan beri bilinen bir meyvedir. Tedavi edici özellikleri açısından en eski yazarlar bile elma kürünü övmekteydi. Bu meyvede vitaminler, sindirilebilir şeker, bedenin dengesi için çok gerekli enzimler, temel asitler ve hayatın kendisi olan (potasyum, sodyum, kalsiyum magnezyum, fosfor gibi) madenler bulunmaktadır.
Elma, hemen her yerde yetişen, beyaz veya pemhe çiçek açan, boyu değişik yükseklikte olan ağacın meyvesidir. Çeşitlı renkte hoş kokulu bir meyvedir. Ekşi, tatlı, mayhoş dan değişik tadlarda ve kımızıdan pembeye, sarıya kadar değişen renk tonlarıyla şifa dolu bir meyvedir.

Elmada neler var?
Bir orta boy elma (100 gr) 50 kaloridir.
Su 85.6 gr, protein 0.2 gr, yağ 0.3 gr,
Şeker 10 gr, lif 2 gr, potasyum 127 mğr,
Fosfor 13 mgr, magnezyum 8 mgr,
kalsiyum 7 mgr, kükürt 4 mgr, sodyum 2 mgr bulunur.
Ayrıca A, B1, B2, PP, B5, B6, C, E vitaminleriyle
çinko, iyot, kobalt, klor, silisyum ve çeşitli organik asitler mevcuttur.

Elma kalbi korur!
Meyvelerin sultanı diye bilinen elma bir çok derde deva olduğu gibi, kalbe de çok iyi gelir. Çünkü elma kandaki kolesterol oranını düşürür. Dalağın kan yapmasını sağlar. Çalışırken devamlı olarak oturanlara, şişmanlara, kanı fazla koyu olanlara elma son derece faydalıdır.
Demir, C vitamini ile birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde emilir. Elmada her ikisi de olduğundan demir eksikliğine bağlı kansızlıkta faydalıdır.

Kan şekerini düşürür!
Elma, şeker hastalarının ve kan şekerinin yükselmesini istemeyen kişilerin tercih etmesi gereken ilk meyvedir. Meyve şekeri (früktoz) ihtiva ettiği için kan şekerini yükseltmez.
Elma tansiyonu da düşürür. Yine elmanın güzel kokusu sayesinde sinirler gevşer,
insan rahatlar ve böylece tansiyon da düşer.

Zayıflamak için ideal !
Elma kandaki şekeri geçici olarak yükselttiği için ve pektinler mideye doygunluk
verdiğinden kendimizivtok hissederiz. Eğer diyet yapıyorsak, bol bol elma yememizde
fayda var. Böylece hem kilo vermiş, hem de sağlıklı kalmış oluruz. Kısacası zayıflamak için
mükemmel bir meyvedir.

Elma nefesi rahatlatır!
İngiliz tıp dergisi Thorax'da yayınlanan bir çalışma, haftada en az beş Elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir.

Bol taze meyve, özellikle elma yemekle akciğer kapasitesi artıyor. Hergün bir elma yiyenlerin hiç elma yemeyenlerden daha fazla nefes verebildiklerini gösterdi. Yani daha sağlıklı olmak içn elma yemek gerekli. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER elmanın yararları, elmada neler var, elma kansere iyi geliyor mu, elmanın faydaları, elma nerede yetişir, elma çeşitleri, elma hakkında, magazin, magazin izmir, izmirde magazin