Diyeti Kilonuza Göre Seçin

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kiloya göre diyet yöntemi seçmek...Hızla zayıflamaya çalışırsanız hızla kilo alırsınız ve eskisinden de şişman olabilirsiniz. Mühim olan 'sağlıklı' bir şekilde kilo vermek. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler...
Şişmanlık bir estetik sorun olmaktan öte bir hastalık olarak kabul ediliyor. Artık kilolu olan herkes sağlığı için zayıflama çabasında. Yapılan araştırmalar kilo vermenin sayısız faydasını ortaya koyuyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren, insülin direnci düşüyor, dokular insülini kullanmaya başlıyor, kan şekeri, dolayısı ile açlık kontrol altına alınıyor, kolesterol ve yüksek tansiyon düşürüyor. Kalp damar hastalığı riski azalırken, bağışıklık sitemini güçleniyor. Hatta depresyona yatkınlık dahi azalıyor. Ancak tüm bu yararlar kontrollü ve dengeli bir şekilde kilo verildiği zaman ortaya çıkıyor.
Acıbadem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu, "Hızlı kilo vermeyin" uyarısında bulunarak şöyle devam ediyor: "Haftada 0,5 -1 kg kaybı sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolüdür. Ağırlığınızın %10-15'ini kaybetmek pek çok hastalık riskini azaltabilir."
 
Hiçbir besin alınmadığından hızlı kilo kaybı gözlenmekte fakat uzun süre devamında sağlık problemleri oluşabilmektedir. Kilolar hızla geri alınır.
Kişiler günlük alması gereken kaloriyi kısmak adına öğün atlar. öğün atlama ile birlikte vücut çalışma hızı düşer. Kilo verme hızı azalır veya durur. Yağsız yemek yeme Sağlıksız, hatalı, Yağda eriyen vitaminler vücutta yeterince emilmez. Uzun süre yağsız diyet uygulaması barsakları yavaş çalıştırır, kabızlık oluşur. Kalori hesabına dayalı diyetler Gün içerisinde yenilen tüm besinlerin kalorilerini toplamaya dayalı bir diyettir. Hedef düşük kalori alınımı sağlamaktır. Yetersiz ve dengesiz beslenme söz konusudur. 

Diyet Yapanlara öneriler Diyetisyen Şengül Sangu bilinçli bir şekilde diyet yapmak isteyenlere bazı küçük önerilerde bulunuyor: Sizin için uygun olan besini, gerekli miktarlarda, doğru zamanda beslenin. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için değişiklikleri yavaş yapın. Hedefleriniz kısa süreli ve gerçekçi olsun. Kendinizi ödüllendirin. Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin. Yemek pişirme tekniklerine dikkat edin. İçeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyin. Etiket okuma alışkanlığı kazanın. Seyahat, tatil ve özel günlerinizi dengeleyin. Bol su tüketin. Az ve sık beslenin, öğün atlamayın. Kahvaltı alışkanlığı edinin. Tuzu az tüketin. Posalı yiyecekleri tercih edin. Kuru baklagiller haftada en az 2-3 kez tüketin. Alkolü ılımlı kullanın! Alkol alırken yemek miktarını azaltın. Düzenli, pratik, zevkli, çok yönlü size uygun egzersiz yapın. (3 gün yürüyüş,2 gün bisiklet, 2 gün yüzme gibi) Bol su için.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER diyet seçimi, kiloya göre diyetler, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler, diyet hakkında