B12 Eksikliği Depresyon Sebebi

Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız ve depresyon tedavisi görecek kadar hayatla bağlarınız koptuysa nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir... Diyetisyen Pınar Kural Enç, B12 vitamini eksikliğinde oluşan tablo hakkında şunları dile getirdi: "Bu vitaminin eksikliği hafızanın zayıflamasına, el ve ayakların uyuşmasına neden olabilir. Çocukların zeka düzeylerinde düşüklük, aynı zamanda konuşma ve yürümede gecikmede etkili olabilir. Vücut yeteri kadar sağlıklı alyuvar yapamaz. Hücrelerinize oksijen taaşıyacak yeterince alyuvar yoksa yorgun hissedersiniz" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: 

"Bu durum kalbe, beyne ve diğer organlara hasar verebilir. Aynı zamanda sinir hasarı, nörolojik sorunlar (depresyon) ve sindirim sistemi problemlerine de yol açabilir. Vejetaryen beslenenlerde, tek tip diyet yapanlarda, yaşlılarda, doğum kontrol hapı ve bazı ilaçların kullanımında, pankreas yetersizliğinde, bağırsak parazitleri ve bakterilerin varlığında B12 yetersizliği görülebilir. B12 vitamininden zengin et, süt, peynir, yumurta ve balığa günlük beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz. Vejetaryenler de süt ürünleri ve yumurtaya ağırlık vermelidir" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER b12 eksikliği nedir, b12 eksikliği için neler yapılmalıdır, b12 vitamini hakkında, b12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, diiyetisyen pınar kural enç