Karşılıksız Seviyoruz

Yalı Dernek Başkanı Behçet Şenözür ile çok keyifli bir röportaj yaptık. Göztepe'yi ve taraftarını daha iyi tanıdık.Göztepe Yalı Dernek Başkanıyla Göztepe ve taraftarları hakkında güzel bir röportaj yaptık. Göztepe Gürsel Aksel Tesislerini gezdik ve Göztepe ile ilgili bilgiler aldık.

Göztepe'de aktif olarak ne zaman yer almaya başladınız?

20 senedir Göztepe aşığıyım. Baba kucağından indiğimden beri Göztepe maçlarına gidip geliyorum. Göztepe taraftarı farklıdır. Gerek duyguları gerek takıma olan aşkları çok etkilemişti beni ve ben o taraftarı gördükten sonra kopamadım Göztepe’den. Kendimi bildim bileli bu taraftar ve bu takım için uğraşıyorum. 2 buçuk senedir de Göztepe Yalı Derneği Başkanıyım. Sosyal sorumluluk projeleri, taraftar şovları gibi birçok etkinlikte Göztepe’nin yanındayım.

Eski taraftarlar ile günümüz taraftarlarını değerlendirseniz neler söylerdiniz?

En çok taraftar çeken takımlardan biri olarak eski taraftarlar ile aradaki fark oldukça büyük. Önceden İzmir takımları ile oynadığımız maçlarda aynı tribünlerde oturuluyordu. Zaman ilerledikçe takımlar arasındaki rekabetin artması taraftarları da çok farklı etkiledi. Arada çıkan anlaşmazlıkları önlemek mümkün olmuyor. Karşı taraf da siz de çok ateşli olunca maçlarda veya yolda elbet bazı sorunlar çıkıyor.
Biz Göztepe taraftarı olarak 1980 yıllarında bir lig maçında 80.000 kişilik bir taraftar ordusuyla stada geldik. Tarihte rekorlara giren bir sayıdır bu.

Göztepe Taraftarı ile aranızdaki ilişki ne boyuttadır?

Ben de bu taraftarın içindeyim. Hani başkan olmak Göztepe taraftarları arasındaki ilişkiyi değiştirmiyor. Kararlarımızı beraber veriyoruz. Projemiz varsa, bu proje için herkes elinden geleni yapar. Göztepe taraftarı böyle bir ortam sağlıyor size. Aile gibi oluyorsunuz ve bu aile ortamına layık olmaya çalışıyorsunuz.
Kendi aramızda çeşitli toplantılarımız, eğlencelerimiz ve yemeklerimiz oluyor. Yani bir günün tamamını neredeyse Göztepe taraftarıyla geçiyorum.

Göztepe takımının amigosu Tolga Cansoy da Röportajımız sırasında oradaydı. Ona da bu kadar büyük bir topluluğu nasıl aynı anda susturup, aynı anda harekete geçirmenin yöntemlerini sorduk.

Tolga Canlısoy: 20.000 insanı aynı anda harekete geçirmek o takımın ruhunu bilmek ve size duydukları saygı ile alakalı. Herkesin amigo olabileceğine inanmıyorum çünkü bu farklı bir özellik. Size alışmaları gerekiyor ki 13 senedir bu işi yapıyorum. İnsanlar artık bunu sizden bekliyorlar.

Göztepe taraftarı nasıl bir topluluktur?

Ateşli, takımına bağlıdır. Biz amatör lige düştüğümüz zaman bile 10.000 kişi maça katıldık. Biz takımı karşılıksız seviyoruz. Bir çalışan gibi değiliz. Mesela bir iş yaparsınız ona emek harcarsınız ama karşılığında bir şeyler istersiniz. Ya da bir sevgiliniz olur ve ondan sizi sevmesini beklersiniz. Göztepe taraftarında böyle bir mantık yok. Biz karşılıksız seviyoruz ve karşılıksız ona destek oluyoruz. Şanlıurfa gibi ülkenin diğer ucundaki deplasmanlara sadece 90 dakikalık maçı izleyip takıma destek olmak için binlerce insan gidiyoruz. Soğuk veya 23-24 saatlik yolu umursamadan bunu yapabiliyorsak, takımımızı cidden önemsiyoruz demektir.
Her ilde ve her üniversitede Göztepe taraftar birlikleri var. Her maçımızda elbet taraftarlar oluyor ve Göztepe sadece İzmir’de taraftar barındırmıyor. Ülkenin her yerinde bu takım için kalpleri çarpan insanlar var.

Maçlara ailesi ile gelenler oluyor mu?

Tabi ki oluyor. Zaten sadece bayan taraftarlardan ve aile gruplarından oluşan taraftarlarımız var. Deplasman maçlarında onlar için de ayrı otobüs kalkıyor. Göztepe sonuçta İzmir’in takımı ve İzmir’e gönül veren herkes bu takımın maçlarına geliyor.

Altay, Karşıyaka gibi diğer İzmir Kulüpleri ile aranız nasıl?

Biz başarıları daha geniş bir takımız. Kimseyi küçümsemek veya yermek istemem ama bizim tarihimiz çok büyük başarılar ile dolu. Avrupa kupalarına katılan ilk Türk takımıyız. Biz zamanında bazı İzmir kulüplerine zeytin dalı uzattık ama ertesi günü bozulmasından sonra bizde bazı şeylere dur demek zorunda kaldık. Bizim rakiplerimiz İstanbul takımları.

Şikâyetleriniz var mı?

Şikâyet konusunda sadece ‘Sporda Şiddet Yasası’nı eleştirebilirim. Devlet büyüklerimizin bu yasayı tekrar gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü çok ağır yaptırımlar ve cezalar var. Ben de cezalıyım. Meşale yakmak bile hapis cezasına dönüşebiliyor. Ama açılan yeni bir stadın adı “Arena” oluyor…
Taraftar her zaman haklı düşüncesindeyim. Karşılık beklemeden verdikleri bir emek var ki bu emek değeri ölçülemeyecek kadar büyük.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Taraftar profili olarak Göztepe’ye bağlılığımızı herkes biliyor. Her taraftar takımına bu şekilde bağlı olursa, halledilemeyecek bir sorun yoktur diye düşünüyorum. Biz, her taraftarın ve her takımın sosyal projelere katılmasını istiyoruz. Tribün şovları ve tribün içerisinde olacak renkli etkinliklerin daha fazla olmasından yanayız.
Deplasmana gittiğimiz zaman, Göztepe taraftarı gelecek diye birçok izleyici çekiyoruz. Çünkü bizim yaptığımız tezahüratlar ve şovlarla maç çok farklı geçiyor.
Bunların dışında her takımın ve her insanın İsyan Marşını dinlemesini öneririz. İsyan Marşı bizim için farklı bir değer taşır. Takımımızın 2005 yılında Yalı grubu tarafından yazılmış marşıdır. Amatör lige düştüğümüz zaman yaptığımız bu marş, bizi tekrar diriltir ve güçlendirir. Her takım taraftarının bu parçayı dinlemesini öneririm. Zor zamanlardan kurtulmak için elimizden geleni yaptığımızı anlatır bize.

Magazinizmir.com sitesini de takip ettiğimi bilmelisiniz. Çok güzel ve etkili bir site olduğunu düşünüyorum.

Behçet Bey ile yaptığımız röportaj, bizi de çok mutlu etti. Göztepe’yi daha iyi tanımamıza yardımcı oldu. Çok büyük kitlelere hitap ettiğini tekrardan gördük. Behçet Bey’e göstermiş olduğu ilgiden ve samimiyetten dolayı çok teşekkür ederiz.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER göztepe, göztepe yalı dernek başkanı, behçet şenözür, behçet şenözür hakkında, behçet şen özür kimdir, yalı dernek başkanı röportajı, göztepe röportajı