O, Türkiye'nin En Usta 'Terzi Yamağı'

Mesleğiniz nedir? diye sorduklarında herkese "Terzi Yamağı" olduğunu söylerek dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, ünlü modacı Barbaros Şansal ile magazinizmir.com'a özel ve çok güzel bir röportaj yaptık...Barbaros Şansal kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
Terzi yamağı, hiper aktif, muzip muhalif, laik, sosyalist, eşcinsel, sanatkâr, ilgili, her şeyle kavgalı, ironik ve abdal.

İlk olarak nasıl başladınız bu mesleğe?
7 yaşında anneannemin yanında çalışmaya başladım ilk önce. Kendisi terziydi. Onun yanında öğrendim ve devam ettim.

Türk Hava Yollarında düzenlenen kıyafetler ile ilgili neler söylersiniz? Osmanlı motifleri kullanılarak yapıldığı söyleniyor. Sizce? 
Onu şeyhülislama sormak lazım. Mehter takımı nerede, kılıç kalkanlar, muhafızlar, lokumlar...
Şunu belirtmek isterim ki Osmanlı Motifi diye bir şey de yok. Biz Türkler 16 devlet kurmuşuz. Osmanlı neden? Göktürkler var, Selçuklular var. Onlar neden kullanılmıyor da Osmanlı kullanılıyor onu düşünmek lazım.
Bunların çoğu ülkemin saray merakından kaynaklanıyor. Adalet sarayı, Belediye sarayı, Başkanlık Sarayı...

Bugün Ne Giysem programından neden ayrıldınız peki?
Kovdular beni. Caner Erdem tek bir mesaj ile kovdu beni. Sebebi de bir makarna reklamına gelen teklifi reddettiğim için.

Sizden giyim önerileri istesek?
Bir kadın kendine yakışanı giymelidir. Eğer kaliteli bir markadan bedeninize uygun bir kıyafet aldıysanız, o kıyafet sizi hep şık gösterecektir.

Sizce şık ve alımlı kadın nasıl olur?
Uğruna soyunmak için giyineceğiniz bir kadın varsa o kadın şık ve alımlı kadındır.

Yapacağınız projeler nelerdir?
Cem TV, Ulusal kanal ve e-plus ta programlarım başlayacak.
Kitap çıkaracağım. Atatürk ve Moda isimli bir kitap çıkarıyorum.
Prova odası tiyatro oyunu üzerinde çalışıyorum. Defileler devam ediyor zaten.

Geçen aylarda bir saldırıya uğradınız. Bu saldırıyı kimler düzenledi sizce ve neden hala bulunamıyorlar?
Belli bir saldırı. Benim politik duruşumdan dolayı saldırıldı. Suçluların bulunamaması imkânsız çünkü benim saldırıya uğradığım yer Başbakanın çalışma ofisine, üniversitelere, askeriye yakın yerler. Bu şartlar altında suçluları demek ki bulmak istemiyorlar.
Olay zamanı polisin biri, “Meslektaşlarınızdan biri yapmıştır” dedi bana.
Beni Hakan Akkaya mı dövdürecek? Suçluları bulmayanlar bunu bana yapanlardır.

Konuyu biraz değiştirelim daha eğlenceli sohbetlere geçelim. Sosyal medyaya değinelim. Aranız nasıldır sosyal medya ile?
Sosyal medyayı çok seviyorum. Kaç kere Facebook hesabım kapatıldı. Tekrar açtım. Şimdi Twitter kullanıyorum. Yeni kullanıcıyım.

Son olarak İzmir’in sizin için ne ifade ettiğini merak ediyorum ve sizce de gerçekten söylenildiği gibi “özgürlükler şehri” mi burası?
Başta annem İzmirli benim. Sürekli gidip geliyorum İzmir’e. İzmir önceden daha güzeldi. Ahmet Piriştina’nın ölümünden sonra İzmir’de çoğu yer bozuldu. Kültürden mimariye kadar her şeyde bir değişiklik var. Fuar, Alsancak, Kordon. Şimdi Bayraklı da bozuluyor nitekim gökdelenler oraya da yapılıyor.
İzmir özgürlükler şehri değil kısacası. İstanbul ile kıyaslarsak; İstanbul her türlü özgürlüğü yaşayabileceğiniz bir şehir. İzmir bu konuda Ankara veya Bursa’nın önünde yer alabilir.

Bu eğlenceli, keyifli ve samimi sohbet eşliğinde gerçekleştirdiğimiz bu röportaj için Sevgili Terzi Yamağımız Barbaros Şansal’a magazinizmir.com ekibi olarak teşekkürü bir borç biliyoruz…

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER barbaros şansal, barbaros şansal hakkında her şey, barbaros şansal kimdir, terzi yamağı barbaros şansal, o türkiyenin en usta terzi yamağı, ünlü modacı barbaros şansal