Atlantis Kuyumculuk Sektöründe Bir Ölçü Olmayı Hedefliyor

JEWEX 2013 Fuarına katılan Karakaş Kuyumculuk'un yönetim kurulu başkanı Kamil Karakaş ile etkileyici bir röportaj yaptık.



 İzmir Jewex Fuarı’nın en büyük ve en görkemli standı Karakaş ve Atlantis Kuyumculuk'un yönetim kurulu başkanı Kamil Karakaş ile röportaj yapma imkânı bulduk. Yoğunluğu arasında Magazinizmir.com'a vakit ayırması bizi çok mutlu etti. Kuyumculuk sektörü ve Jewex Fuarı ile ilgili bilgiler edinerek Karakaş Kuyumculuğu daha yakından tanıdık.

Jewex Fuarı’na katılım da ürünleri tanıtmak dışında bir amacı var mı?

Sosyal sorumluluk bizim için Jewex fuarı. Aslında katıldığımız tüm fuarlar için bunu düşünüyoruz. 2011 yılında toplam 21 fuara katıldık. 2013 yılında bu sayıyı artırmak istiyoruz.
İzmirliyiz ilk olarak. İzmir'e özel bir sevgimiz var. İzmir Ticaret Odası, Sanayiciler Odası gibi bazı kurumların desteği var.
Buraya gelmek isteyen tüm müşterilerimiz için bir olanak sağlıyoruz. Buna otel ve yol dâhil oluyor. Rahat edebilmeleri için elimizdeki tüm imkânları onlara sunuyoruz. Buraya katılan firmalar da bu sayede daha fazla ürün tanıtmış oluyorlar.
Biz bunları yapmaktan gurur duyuyoruz. Kuyumculuk sektöründe vergide ve ihracatta 1. sırada yer alıyoruz. Müşterilerimiz sayesinde yarattığımız bu algı bize farklı bir değer katıyor.
2 sene önce bu fuara katılmadık ve eğer geldiyseniz fark etmişsinizdir, oldukça ilgisizdi. Fuarın en görkemli ve en büyük alanını biz ortaya koyuyoruz. Hatta bu fuardaki en büyük alanı bizim kurmamız dışında, kuyumculuk sektörü ile ilgili yapılan fuarlarda şu an biz rekoru kırmış durumdayız. 320 m2’lik bir alandayız ve bu ilk defa bizim sayemizde oldu.

2013 hedefleriniz nelerdir?

700 milyon TL'lik bir ciro hedefliyoruz. 2011 yılında 3 milyon dolarlık ihracat yaptık ve bu yıl ki hedefimiz 24 milyon dolar.
Sosyal sorumluluk projelerini de artırmak istiyoruz. Bunlar her markaya güzel anılar bırakıyor.

Yapılan Tasarım Yarışması’nın sponsoru da sizsiniz. İlk 3'e giren tasarımlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sonuçtan oldukça memnunum, ilk olarak bunu belirtmek isterim. Seçilen tasarımları hayata geçirmek farklı bir zevk. İnsanların hayallerini gerçekleştiriyorsunuz. Karakalem ile çizilmiş o tasarımları altından ve değerli taşlarla süslemek hem tasarımcısına hem de bize oldukça keyif veren bir durum.
Bu tip yarışmalar hep yapıldı ama hiç bir kuyumcu markası bu tasarımları altından ve değerli taşlarla hayata geçirmedi. İmitasyonlar ile yapıldı. Biz bu tasarımlar için toplam 1 kilo 200 gram altın kullandık. Oldukça yüksek bir miktar bu. Mesela dereceye giren ürünlerden birinin satış fiyatı 27 milyar civarında. Satımı oldukça zor ki biz bunları satmak için çabalamıyoruz. Bu bir prestijdir.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bankalar altın satmasın!
Bankaların altın satması demek kuyumculuk sektörüne bıçak batırmaktır. Kuyumculuk güler yüz demektir. Bir cumhuriyet altınını sıraya girip bir banka memurundan sadece 2 kelime ederek mi almak istersiniz yoksa kuyumcuya giderek hem güler yüz hem de sohbet ederek mi? Kuyumcu da altına takılan o kurdele bile çok anlamlı bir durum. Bunun bile belirli bir önemi var, hem bizde hem müşteride.
Devlet büyüklerinin bankaların altın satması ile ilgili bir kanun çıkarması gerekiyor. Ya da kanunların düzenlemeliler.


Kamil Bey'e bu röportaj için çok teşekkür ederiz. Başarıların devamını dileriz.

 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER karakaş kuyumculuk, atlantis kuyumculuk, kamil karakaş, kamil karakaş röportaj, kamil karakaş hakkında, karakaş kuyumculuk röportajları