35 Yıldır Süregelen Lezzet 'Altınkapı Restoran'

İzmir'in gözde restoranı Altınkapı'nın sahibi Levent Özesen ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Zamanında şeker vererek uğurlanan çocukların, şimdi kendi çocuklarıyla Altınkapı'ya gelmelerini ve 35 yıldır süregelen lezzetini konuştuk keyifli bir yemek eşliğinde...Biraz sizi tanıyabilir miyiz? Levent Özesen kimdir?
Babam Erzincan-Kemah doğumlu fakat ben 1956 yılında Ankara’da doğdum. 7 yaşından beri de ailece İzmir’de yaşıyoruz. Bizim köklerimiz kahveciliğe dayansa da biz restoran işini tercih ettik kardeşlerimle. 1978 yılında ilk “Yeni İnegöl” köftecisi olarak kurulduk. Sonra köftecilik pek yeterli kalmadı. 82’de Altınkapı olarak ilk adımlarımızı attık. Beğeniler kazandık, taktir edildik. Akabinde 85 yılında Çeşme şubesi, 90 yılında Kıbrıs şehitlerindeki diğer dükkanımızı açtık. Bunlar bize yetmez dedik ve balık restoranımızı da faaliyete geçirdik. Öyle böyle derken bu işte şubeleştik ve büyüdük. 35 yıldır da bu mesleğin içerisindeyiz. Hatta size şöyle söyleyeyim. Zamanında restoranımıza gelen, bizim lolipop verdiğimiz çocuklar, şimdi büyüdüler ve kendi çocuklarıyla gelir oldular. Şimdi de kendi çocuklarıyla misafirimiz oluyorlar. Böyle bir tabloyu görebilmek ve 35 yıldan beri bu geleneği devam ettirmek, bizi fazlasıyla gururlandırıyor ve mutlu ediyor.

Levent Bey, sizin soyadınız Özesen fakat kardeşinizin soyadı Altınkapı, bunun sebebi nedir ?
Bir çok kişi soyadımızın Altınkapı olduğunu düşünüyor. Aslında gerçek soyadımız Özesen fakat kardeşim Cüneyt, 8-9 sene önce Özesen soyadını, Altınkapı olarak değiştirdi. Babam bu duruma biraz kırılsa da, kardeşimin seçimine saygı duymak düştü hepimize.

Altınkapıyı ünlendiren şey nedir ?
Kaliteden ödün vermeyen ve devamlı işin başında duran kişiler olduğumuz için müşterilerimizle birebir ilgilenme ve onları dinleme fırsatı yakalıyoruz. Bu nedenle taleplerine anında karşılık verebilmek ve çözüm yaratabilmek için iş yeri sahiplerinin işin başında durması şart.
Ayrıca çocuklar ve aileleri düşünerek restoranımızın üst katına da bir oyun alanı inşa ettik.
Aileler, yemeklerini yerken çocukları eğlencelerine devam ediyor ve çocuk gelişimi mezunu personelimizle birlikte çocuklarınız daha güvenli bir şekilde oyun oynayabiliyorlar.
Tüm bunların dışında anne ve babalar yemeklerini yerken, televizyon ekranlarından da kameralı sistemimiz sayesinde oyun oynayan çocuklarını izleme fırsatı yakalayabiliyorlar.

İzmir dışında şubeleriniz varmı?
Sadece Çeşme şubemiz var. 1100 m² alana kurulu bir yer. Şuanda şube yerine de franchising düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalarımızı devam ettiriryoruz. Altınkapı İzmir’in en kaliteli ve gözde restoranlarından biri. Bu nedenle ismimizi ve tadımızı birçok yerde bu şekilde ilerletmeyi hedefliyoruz.

Altınkapı olarak menü çeşitleriniz nelerdir?
Döner ağırlıkta olsa da, bizde Fransız mutfağı, makarnalar, sıcak- soğuk salatalar, balık lokantası bölümümüzle çeşitli deniz ürünleri ve öğlenleri de 12:00 - 15:00 arası Türk mutfağından 30-35 çeşit et ve sebze yemekleriyle birlikte çok çeşitli geniş bir yelpazeye sahibiz.

Restoran sektörünün İzmir’de ne gibi eksikleri var ve sizlerin fazlalıkları neler?
İzmir’de devamlı olarak sağlık kontrollerinin, taze et alımlarının olmaması ve merdiven altı firmaların fazla olmasından dolayı piyasadaki fiyatlar arasında büyük uçurumlar yaratılıyor.
Mesela biz, etlerimizi Balıkesir’den getirtiyoruz. Bize bağlı çalışan bir kasabımız da mevcut. Etin güzelliği ve tadı aslında kesimiyle de alakalı. Hayvana bıçak vurmanın bile bir adabı vardır. Bu nedenle biz oradan veya buradan et tedarik etmiyoruz. Her ihtiyacımızı kendi bünyemizdeki profesyonel kadromuzla oluşturuyoruz.


Peki Levent Bey, İzmir dediğimizde aklına gelen şeyler nelerdir. İzmir sizin için ne ifade ediyor?
Öncelikle üzülerek söylemeliyim ki İzmir küçük bir köy gibi oldu benim için. Gidip gezdiğim gördüğüm şehirlerden dolayı İzmir’in bu durumuna üzülür oldum. Elmas gibi kıymetli bir şehre, denize, güneşe, insanına sahipken bu denli geri planda bir şehir olmak….
Ne yalan söyleyeyim içimi acıtıyor. Şehrin gelişmesine, büyümesine ve daha da güzelleşmesine hepimizin katkıda bulunması ve kesinlikle desteklemesi gerekiyor.

Son olarak “İzmir’de magazin” desek, neler söyleyebilirsiniz?
İzmir’de magazin yok denecek durumda. Kültür- sanat alanlarını, konserleri, etkinlikleri ve İzmir’e ait tüm güzellikleri fark edip yansıtacak bir mecra daha düne kadar olmamıştı. Ne mutlu ki bu şehir ve bu şehrin insanlarını magazinizmir.com gibi mükemmel bir çalışmayla yansıtmayı başarıyorsunuz. Şahsen böyle güzelliklerin yapılmasıyla birlikte, İzmir’in tüm güzellikleri ön plana çıkmaya başlayacak ve eminim şehrimiz artık hakkettiğini kazanacak.

 

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER altınkapı restoran, izmirin gözde mekanları, izmirin en iyi restoranları, altınkapı izmir, izmirin altınkapısı