Sinematek - Alice Kentlerde

Kasım ayında Sinematek `Yol Hikayeleriyle` sürüyor.ALICE IN DEN STÄDTEN

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders,Veith von Fürstenberg
Oyuncular: Rüdiger Vogler,Yella Rottländer,Lisa Kreuzer,Edda Köchl
Müzik: Can
Yapım: 1974 - Batı Almanya
Süre: 110 dakika
Dil: Almanca; Türkçe altyazılı

"Yeni Alman Sineması’nın öncü yönetmenlerinden, yol filmlerinin kralı olarak da tanınan Wim Wender’in yönettiği film, yönetmenin yol filmleri üçlemesi olarak da anılan bir dizi filmin ilkidir.
Filmde, röportaj yapmak için gittiği ABD'de herşeyi yabancı ve itici bularak bir kimlik bunalımına giren ve amaçsızca turlayan Alman gazeteci Philip'in ülkesine geri dönmeye karar vermesi, havaalanında karşılaştığı mutsuz ve umutsuz bir kadının küçük kızı Alice'i kendisine emanet etmesiyle de yaşamının akışının tamamiyle değişmesi anlatılır.
Wenders'in "çok gerçekçi bir masal" olarak tanımladığı Alice, yönetmenin en dokunaklı filmlerinden biri olarak kabul edilir ve sıklıkla Charlie Chaplin'in The Kid'iyle kıyaslanmıştır. Film aynı zamanda Wenders'in bir bölümünü de olsa ABD'de çektiği ilk filmidir. 1976'da "En İyi Film" dalında Alman Film Eleştirmenleri Ödülü'nü almıştır.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ALICE IN DEN STÄDTEN, ALICE IN DEN STÄDTEN filmi, Wim Wenders filmleri, Wim Wenders,Veith von Fürstenberg filmleri, sinematik