Sanata Saldırı Devam Ediyor

Muğla'da İzmirli sanatçının yaptığı keçi heykelinin boynuzunu kırdılar.Muğla Belediyesi’nin “Yeşil Alanlarının Temalandırılması” projesi kapsamında kent içine yerleştirilen heykeller, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğruyor. İzmirli heykel sanatçısı Cumhur Ata Türk'ün yaptığı ve Kocamustaefendi Caddesi'ndeki yeşil alana dikilen Keçili Yörük heykelinin bir boynuzu kırıldı. Günlük hayattan karenin yansıtıldığı heykelin yanına hatıra fotoğrafı çektirmek için gelen vatandaşlar, bir boynuzunun kırık olduğunu görünce, büyük üzüntü duyup, zarar veren kişilere tepki gösterdi.
Kenti zenginleştiren heykellerin beğeni ile karşılanması ve sahiplenmesi gerektiğini belirten Muğla Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Kayı, “Kültür turizmin ön plana çıktığı ilimizi gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler heykelleri görünce belediyemizi ziyaret ederek teşekkür ediyor. Bu heykeller aynı zamanda Muğla'nın kültür-sanat kenti markasını da pekiştiriyor. Büyük bir emek gösterilerek yapılan bu eserlere zarar verenleri kınıyorum. Bunu yapanları bilinçli bulmuyorum. Sanata böyle mi sahip çıkacağız. Kenti zenginleştiren heykellerimizin beğeni ile karşılanması ve sahiplenilmesi gerekiyor” dedi.
Vatandaşlar ise, “Fotoğraf çektirmeye geldiğimiz zaman keçi heykelinin boynuzunun kırık olduğunu gördük. Büyük bir üzüntü yaşadık. Zarar verenler emek hırsızıdır. Bunun başka bir tarifi olamaz” dedi.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER muğla heykelleri, cumhur ata türk, cumhur ata türk heykelleri, muğla yeşil alanların temalandırılması