Orhan Ersoy Resim Sergisi Açıldı.

Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi'nde Orhan Ersoy Resim sergisi açıldı.Yaşayan doğayı ve doğanın yaşam sevincini; dağları, denizleri, kışı, baharı, çiçekleri, atları hep o sevgi ve saygı dolu coşkusuyla algılayıp kendi süzgecinden geçirerek paletiyle tuvaline yansıtan sanatçı 45 yağlı boya eserini 21 Şubat 2013 Perşembe günü Selçuk Yaşar Sanat Galerisi ’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sergi açılışına Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu yöneticileri, Yaşar Üniversitesi öğretim üyeleri ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Gören Bulut, Yrd.Doç. Umur Türker, Cavit Atmaca, Zeki Serbest, Bekir Sami Çimen ve daha pekçok İzmirli sanatçı ve sanatseverler katıldı.
Sanatçı, sergi açılışının ertesi günü Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, öğretmenleri ve pekçok sanatçı ve sanatseverin katıldığı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Pek çok kişisel sergisinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katılmış ve resim dalında ödüller kazanmış sanatçının yurtiçi ve yurtdışındaki koleksiyonlarda ve çeşitli müzelerde eserleri de bulunmaktadır.

Sanatçının eserleri 23 Mart 2013 tarihine kadar Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde görülebilecektir.

Orhan Ersoy Kimdir?

1928’de Akçakoca’da doğdu. Babasının görevi nedeniyle gençlik yıllarında Anadolu'nun çeşitli yörelerinde yaşamış, bu nedenle doğaya olan ilgisi resimlerine de yansımıştır. 1957 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Yüksek Bölümü Nurullah Berk Atölyesi’nden mezun oldu. 1958 - 1968 yılları arasında Bolu Erkek Öğretmen Okulu’nda, 1965 – 1968 Bolu Lisesi’nde ve 1968 – 1969 yıllarında Kabataş Erkek Lisesi’nde resim öğretmenliği görevini yürütmüştür. Akademiye bağlı olan resim ve heykel müzesinde tablo restorasyon uzmanlığı, tablo eksperliği ve yöneticilik görevlerinde bulunmuş, Avrupa'da, Mısır'da ve Hindistan'da sanatıyla ilgili incelemeler yapmıştır. Sanatçı, yaşamını Bolu ve İstanbul’da sürdürmektedir.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER orhan ersoy, orhan ersoy sergileri, orhan ersoy resim sergisi, selçuk yaşar resim müzesi ve sanat gelerisi, orhan ersoy izmir, izmir magazin