Mevlana, 'Vuslat'ın 739. Yılında Anıldı

Konak Belediyesi'nin Mevlana Haftası nedeniyle düzenlediği 'Vuslat'ın 739. Yılı Gecesi'nde, tasavvuf müziği konserinin ardından ilahiler seslendirildi.İslam ve tasavvuf dünyasının en büyük şairlerinden ve düşünce adamlarından biri olan Mevlana, 739'uncu ölüm yılında İzmir'de düzenlenen vuslat (kavuşma) gecesinde semazenler ve ilahiler eşliğinde anıldı.
Konak Belediyesi, Mevlana Haftası nedeniyle Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu, "Mevlana ve Tasavvuf Müziği Konseri" gerçekleştirdi. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu, Şef Ahmet Özçağlayan yönetiminde 16 ilahi seslendirdi. Etkinliğin ikinci bölümünde ise Köçek Derviş Mustafa Dede'ye ait Bayati Mevlevi Ayini seslendirildi.
İslam ve tasavvuf dünyasında tanınmış bir şair, düşünce adamı ve Mevlevi yolunun öncüsü olan Mevlana unvanlı Muhammed Celaleddin-i Rumi'yi anma gecesinde İstanbul'dan gelen Medeniyetler arası Mevlana, Mevlevi Kültürü Musiki ve Sema Topluluğu semazenleri, semalarıyla izleyenleri hayran bıraktı. Naat-ı Mevlana (Mevlana'yı öven manzumla) ile başlayan sema gösterisi, Mevlevilik geleneğine göre okunan Kuran-ı Kerim ve duayla sona erdi.

Duygu dolu anlar
739 yıl önce hayattan ayrıldığında ardında yüzyıllar boyu yaşayan bir felsefe bırakan Mevlana'yı anma etkinliğini izleyenler ilahilerle duygulu anlar yaşadı. Koro Şefi Ahmet Özçağlayan, Konak Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu olarak Mevlana'yı anma haftasına çok özel hazırlandıklarını belirterek, "İlahilerden oluşan konserimize İzmirliler büyük ilgi gösteriyor, bu da bizi çok mutlu ediyor. Her zaman yanımızda olan ve çalışmalarımızı sonuna kadar destekleyen Başkan Tartan'a da teşekkür ederiz" dedi.

Tartan: Sema gösterisini İzmir'e taşıdık
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Mevlana Celaleddin Rumi'yi her yıl geleneksel olarak anmaya devam edeceklerini ifade ederek, "Mevlana sevgisinden, Mevlana felsefesinden öğreneceğimiz çok şey var. İzmir'in gülen yüzü Konak'ta sevginin, hoşgörünün, vefanın anlamı bu kez Mevlana'nın derin görüşüyle birleşti. Konya'ya gidemeyenler için Mevlana'yı; görselliğiyle, tınısıyla, ruhuyla bir bütün olan sema gösterisini İzmir'e taşıdık" diye konuştu. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER mevlena haftası, mevlana haftası izmir, izmir mevlana anılması, izmir ilahi konseri