İzmir Kadın Müzesi

Konak Belediyesi İş birliğinde yapılan İzmir Kadın Müzesiİzmirlileri butik müzecilik kavramıyla tanıştıran Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan; Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Mask Müzesi ve İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi’nin ardından Kadın Müzesi’ni kente kazandırıyor...

Kadın Müzesi’nin yer alacağı yapı, İzmir’in en eski yerleşim bölgelerinden Basmane’de Akıncılar Mahhallesi 1298 sokak No: 12-14 adresindedir. 486 metrekare olan yapı; bodrum katı, zemin, ara kat ve 1. kattan oluşmaktadır. Yapının dökme demir malzemeden ana giriş kapısı gibi ahşap kepenkleri de orijinaldir, ancak hızla malzeme özelliğini yitirmeye devam etmektedir. Yapının tavanındaki işli kabartma figürlü göbek süslemesi alt katta varlığını sürdürememişse de, üst kattaki orijinal süsleme varlığını korumaktadır. Birçok nedenle çok özel olan bu yapı, kısa zamanda restorasyon sürecine girmezse tahrip olmaya devam edecektir. Eski evlerimizin; restorasyonu ile kültürel mirasımızın tekrar hayata kazandırılması ve bu yapılarımızın kültürel mirasımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı olmak adına bir müze olarak yaşamına devam edecek olması bizleri çok mutlu etmektedir.

Sabiha Gökçen’i İzmir Kadın Müzesi girişinde uçağıyla uçarken ya da odalardan birinde Bedia Muvahhit’i tiyatro sahnesinde görmek; ilk opera sanatçısı Belkıs Aran’dan opera dinlemek ve onu opera söylerken izlemek; Fahrünnisa Zeid’i resim yaparken; Füreya Koral’ı seramik fırını başında görmek; ilk kadın foto muhabiri Semiha Es’i fotoğraf çekerken izlemek ve bu yaratıcı kadınlar arasında kendi yaratıcılığınızı keşfetmek isterseniz İzmir Kadın Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir kadın müzesi, izmir, izmir müzeleri, izmir butik müzeler