İnsan Hakları Belgeselleri İzmir’de

Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından üçüncüsü düzenlenen İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 8-11 Aralık tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda gerçekleştirilecek.İzmir’de kurulu Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından geleneksel hale getirilen Belgesel Film Günleri’nin bu yıl 3.’sü düzenleniyor. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik hakkında TİHV’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; ”

İnsan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılık birbiriyle oldukça yakından ilişkili iki alan. Her ikisi de bakışını/dikkatini gerçekliğe yöneltmekte ve olmakta olanın yalın ve doğrudan aktarımını yapmakta. Kesişim noktaları ise toplumsal gerçeklik. Maalesef ülkemizde her iki alanda da gerçekleştirilen çalışma ve üretimlere yeterince ilgi ve saygı gösterilememekte. Bu nedenle de insan hakları haftası vesilesiyle ‘belgesel film günleri’ yaparak hem toplumsal hayatımızın sorunlu alanlarına dikkat çekmek hem de sanatçının emek ve üretimini izleyiciyle buluşturmak bizlere anlamlı ve çekici göründü.

Önceki iki yılda gerçekleştirdiğimiz belgesel film günlerine gösterilen yoğun ilgi de bu anlamlı faaliyeti devam ettirmek yönünde bizim için teşvik edici oldu.

Üçüncü yılında artık “gelenekselleştiğini” düşündüğümüz belgesel film günlerinde yine Türkiye’de insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik izleyenlerde bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlıyoruz.

Bu yıl etkinlik boyunca faili meçhul cinayetler, kayıplar, geçmişle yüzleşme, zorunlu göçün yarattığı sorunlar, kaybolma tehdidi altındaki kültürler, HES’lere karşı yürütülen mücadeleler, cinsel yönelim nedeniyle yaşanan ayrımcılıklar, ana dil hakkı, engelli olmanın zorlukları, çocuk gelinler, kadın sünneti, aileye dair tabularımız, üzerinden koca bir yıl geçtiği halde sorumluları hala bulunamayan “Roboski Katliamı” gibi konuları ele alan seçme belgesel filmleri izleyeceğiz.

Ayrıca yönetmenlerden Veysi Altay, Zeynep Oral, Osman Şişman ve Bingöl Elmas konuğumuz olacak ve gösterimler sonrası filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacaklar.

TİHV olarak dört gün boyunca İzmir’li dostlarımız, insan hakları savunucuları ve tüm sinemaseverler ile bu etkinlikte birlikte olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyacağız.”

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İnsan Hakları Belgeselleri, İnsan Hakları Belgeselleri izmir, İnsan Hakları Belgeselleri nerede, İnsan Hakları Belgeselleri hakkında