Agora Sohbetleri

Her hafta Cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetlerinin bu haftaki konuğu, Uzman Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar oldu.Bıçakçılar, lider çocuk nasıl yetiştirilir? liderlik doğuştan mı? yoksa aile ve eğitim süreci sonrası liderlik sıfatı kazanılabilir mi? gibi konuya dair merak edilen sorularını yanıtlarken, aynı zamanda çocuklarımızın eğitim sürecinde doğru bilinen yanlışlara da değindi. Uzman Psikolog çocuklarımızı yetiştirme sürecinde iyi iletişim kurmak adına yapılan en büyük hatanın, aile içi hiyerarşiyi çocuklara hissettirememek olduğunu söylerken Bıçakçılar, evde anne babayı arkadaş bilen çocukların okulda öğretmen ve okul disiplinine alışma sürecinin uzun sürdüğünü belirtti.

Bıçakçılar son dönem danışanlarında gözlemlediği en büyük sıkıntıyı mükemmeliyetçi ebeveynler olarak eleştirdi. Bıçakçılar ‘ebeveynlerin mükemmeliyetçi isteklerinden dolayı karşısındakinin çocuk olduğu gerçeğini unuttuklarını, 8 yaşındaki bir çocuktan yetişkin davranışları talep ettiklerini belirtti.

Uzman Psikolog her anne- babanın, çocuğunun sevilen, sayılan, güvenilir ve öncü olmasını isteyeceğini ve böylelikle yapılan en büyük hatanın, liderlik sıfatı altında çocuklara emir vermeyi ve yöneten kişi olmayı öğretmek olduğunu belirtti.

Uzman, lider çocuğu atılgan, kendine güvenen, ifadelerinde rahat, herkes tarafından sevilen, arkadaşlar arasında vazgeçilmez olan çocuk olarak değerlendirdi. Bıçakçılar sohbette lider kavramını tek bir örnekle açıklamak gerekirse en akılda kalıcı örneğin liderimiz Atatürk’ün olduğunu belirtti. Atatürk sıkıntılı dönemleri refaha taşımasıyla, öncü olmasıyla, kendine olan güveni ile bu sıfatın en güzel tanımı olduğunu ifade etti. Uzman verdiği örneklerle günümüz çocuk yetiştirmede yapılan çocuklara güçlükleri hissettirmeden steril ortam yaratma yanlışının da tekrar altını çizdi.

Uzman keyifli geçen sohbette Agora ziyaretçilerden gelen soruları yanıtlarken, liderlik özelliğini körelten davranışlar konusuna da değindi. Bıçakçılar Agora sohbetlerine konuk olmaktan ve büyük ilgi ile karşılanmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Agora Sohbetleri’nin 08 Şubat Cuma günü konuğu Yaşam Koçu Prof Dr. Meltem Onay olacak. Uzman ‘Farklılığınızın Farkında mısınız?’ konulu sohbette sizlerle buluşacak. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER agro sohbetleri, ferhan bıçakçılar, ferhan bıçakçılar agora sohbetleri, meltem onay agora sohbetleri, izmir, izmir magazin