Agora AVM'de Farklılığınızı Keşfedin Sohbeti

Her hafta Cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaşam Koçu Prof.Dr. Meltem Onay oldu.Her hafta Cuma günü farklı konu ve konuklarıyla ziyaretçilerinden büyük ilgi gören Agora Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaşam Koçu Prof.Dr. Meltem Onay oldu.
Onay; ilk kez konuk olduğu Agora Sohbetine Kuzey ülkelerinde yapılan bir araştırma konusu ile başlarken; Farklılığınızın Farkında mısınız? sorusunun cevaplarını ziyaretçilerle değerlendirdi. Prof.Dr. Onay yurtdışı ülkelerinde farkındalık yaşının ülkemizle kıyaslandığında çok erken yaşlar olduğunu altını çizdi. Dr.Onay yapılan bu araştırmanın bir emsalinin de Hacettepe Üniversitesinde cevap bulunduğunu belirtti. Üniversitede yapılan değerlendirmeye göre Türkiye’de farkındalık yaşı 45 olarak açıklandığı gerçeğini dinleyicilerle paylaştı. Onay, kuzey ülkelerinde farkındalık yaşı 20-25’lerde iken Türkiye’de bu kadar geç yaşlarda olmasını kaybedilmiş mühim bir süreç olarak değerlendirdi.
Onay; kişilerin hayata dair yapmak istediği ne varsa; ısrarlı olunduğunda ve inanmakla başarılabileceğini kendi yaşamından örneklerle anlattı.
Yaşamda mutluluğun sırrını çözmeye çalışırken, aslında zaman zaman kendimize sorular sormamız gerektiğini belirten Onay, düzenlediği seminerlerde kişilerin günlük hayatın telaşından kendisinden uzaklaştığını belirtti. Uzman Onay, kişiler kendi farklılıklarının farkına varabilmesi için ‘Ben Kimim?’ sorusunun benliğe dönük sorulması gereken soruların en başında geldiğinin altını çizdi. Yaşam Koçu, kişiyi diğer kişilerden ayıran yeteneklerinin fark edilebilmesinin en etkin yolunun içe dönük bakış açısı olduğunu tekrar hatırlattı. Prof Dr. Onay farklılığı fark edişteki ilk sorunun ‘Ben kimim?’ olması gerektiğini belirtti.

Yaşam Koçu Onay, kişilerin kendilerini diğer insanlardan ayıran özeliklerini fark ettikçe özgüvenlerinin artacağı görüşünü savundu. Onay aynı zamanda özgüveni gelişen kişilerin daha mutlu bireyler haline geleceğinin de altını çizdi.

 

 

Prof Dr. sohbette kişilerin evlilik, meslek seçimi gibi konularda kararların özgür irade ile alınması gerektiği görüşünü savundu.Yaşam Koçu hayatı güzel ve doğru şekilde değerlendirmenin püf noktalarını Agora ziyaretçileri ile paylaştı.
Keyifli ve yoğun ilgiyle geçen sohbette Onay; ‘yaşamda mutlu olmayı felsefe haline getiren kişiler için mazeret olmayacağını, mutluluğa dair yapılabilir iki vazgeçilmeziniz koşulsuz sevmek ve anı yaşamak olacağını belirtti.
Agora Sohbetleri’nin 15 Şubat Cuma günü konuğu Kişisel Gelişim Uzmanı Toprak Özmen olacak. Özmen; Sevgililer gününe özel sohbetinde ‘Keşkeler olmadan Aşk’ konulu sohbette ziyaretçilerle buluşacak.


 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER