Geleneksel Kültür Sohbetleri'nde

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) her ay birbirinden değerli konuklara ev sahipliği yaptığı “Geleneksel Kültür Sohbetleri”nin Aralık ayı buluşmasında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Sarper’i ağırladı.Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, kuruluşundan bu yana sürdürdüğü geleneksel öğle yemeklerine yeni bir soluk getirerek oluşturduğu “Kültür Sohbetleri”ne bir yenisini daha ekledi. Cumhuriyetimizin öncü bilim kadınlarından Dr. Müstesna Tonguç’un, Konak Kadın Müzesi’ne bağışladığı kıyafetlerinin de sergilendiği etkinlik, 19 Aralık Çarşamba günü saat 12.30’da gerçekleşti.
EÇEV’in bu yıl Soma’da “Dr. Müstesna Tonguç EÇEV Kız Öğrenci Pansiyonu”nun açılmasını sağlayan sayın Müstesna Tonguç; giysileri ve hayatının anlatıldığı video filmiyle yemeğe konuk olmuştu. Sayın Tonguç’un kısa film gösteriminin yer aldığı yemekte aynı zamanda, 50 yıl öncesine uzanan özel kıyafetleri de sergilendi. Döneminde gelinlik olarak kullanılmış altın sırma işlemeli bindallı ile el dokuması tel kırma ipek elbise ve üç etek; davetlilerin ilgisini en çok çeken kıyafetlerdendi.
Alsancak Kordon Otel Roof’ta öğle yemeği eşliğinde gerçekleşen etkinlik, başkan Berrin Ertürk’ün açılış konuşmasıyla başladı. Koreoloji alanında yaptığı çalışmalarıyla tanınan ve İKSEV’e sağladığı üstün hizmet ve başarılarıyla bilinen Filiz Sarper’in konuşmasıyla devam eden sohbetin gündeminde “İzmir ve İzmir’de Sanat” yer aldı. Tüm gücüyle İzmir’i sanat ve kültür kenti yapmak için uğraşan Sarper; “İzmir destanlara, efsanelere konu olmuş 8 bin yıllık tarihî birikimiyle, dünya kültür ve sanat kenti olma yolunda azimle ilerleyen bir kenttir. Sanatsal yaşamda, senfonik alanda ilklerin yaşandığı bu kentte düşlediğimiz gibi özgürce yaşamak için çıktık yola. Bu yolda şehri tanıtma misyonu olarak üstlendiğimiz Uluslararası İzmir Festivali İzmir’i İzmir yapan değerlerden sadece bir tanesi.” diyerek öncüsü olduğu İzmir Festivali’ne de değindi. Sanatın, hayatı anlamlandıran güzelliklerini bizlere taşıyan Filiz Eczacıbaşı Sarper, zarif konuşması ve sunumuyla EÇEV’liler tarafından büyük ilgiyle izlendi.
Kültür Sohbetleri buluşmalarında EÇEV Gönüllüleri ile birlikte olmak isteyen İzmirliler EÇEV Merkez telefonundan bilgi alabilecekler. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’na (0 232) 4259797 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Filiz sarper, filiz eczacıbaşı, Geleneksel Kültür Sohbetleri, Geleneksel Kültür Sohbet konuları, izmirde sanat, izmir magazin