EGİAD’ın Yeni Pazar Hedefi!

Ege Genç İşadamları Derneği EGİAD, Afrika’da iş ve yatırım olanaklarının ele alınacağı, iş dünyasına bakir pazarın tüm ipuçlarının verileceği “Afrika ve Yeni Pazarlar” başlığı altında önemli bir seminere hazırlanıyor.25 Şubat Pazartesi günü saat 17.00’de EGİAD dernek merkezinde gerçekleşecek seminerde, DEİK Türk- Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve geçmiş dönem EBSO Başkanı, EGİAD Üyesi Tamer Taşkın konuk konuşmacı olarak yer alacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, son yıllarda batı ülkelerinde yaşanan ekonomik krizlerin, Ortadoğu ülkelerindeki siyasi çalkantıların iş dünyasını, yeni pazar arayışlarına yönlendirdiğine dikkat çekerek, Afrika ülkelerinin yatırım ve üretim açısından bakir kalmış olması sebebiyle önemli bir yatırım merkezi oluşturabileceğini kaydetti. Afrika bölgesine ilişkin çok az şey bilindiğini hatırlatan Kaya, gerek petrolüyle gerekse henüz hiçbir üretim alanının oluşturulmamış olması nedeniyle her sektöre aç kalan kıtanın, Türk işadamlarının yönlenebileceği önemli bir pazar olduğunu ifade etti. 54 ülkenin bulunduğu Afrika'da 1 milyar insan yaşadığını ve iğneden ipliğe her şeyin ithal edildiğini hatırlatan Kaya, Türkiye'nin Afrika'da son derece itibarlı olduğunu vurguladı.

Türk ürünlerinin itibarı ve güvenilirliği sebebiyle Afrika pazarında lider olmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Seda Kaya, “Otomotiv yan sanayi, makine imalat sanayi, gıda gibi pek çok sektörde Afrika'ya mal satabiliriz. Son yıllarda gerek batı ülkelerinde gerekse Ortadoğu’da yaşanan ekonomik ve siyasi çalkantılar, bizleri yeni pazar arayışlarına yönlendirmiştir. Dünya üzerindeki ekonomik dengeler değişmeye başlamıştır ve bakir kalan Afrika ülkelerini araştırmak, o bölgelere yönlenmek gereği doğmuştur. Türkiye ve Afrika arasındaki 3 milyar dolarlık ticaret hacmi, çok daha yüksek rakamlara ulaşacaktır” dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER egiadın yeni pazar hedefi, ege genç işadamları derneği, egiad yönetim kurulu başkanı seda kaya, tamer taşkın, deik türk afrika koordinatör başkanı, ebso başkanı, tamer taşkın