Ebso’nun Geleneksel Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin hız kesmeden yatırım, üretim ve ihracat yapmayı ve istihdam sağlamayı sürdüreceğini söyledi.Babacan, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın düzenlediği Geleneksel Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’ne katıldı. Törende, en yüksek yatırım, üretim, ihracat gerçekleştiren, en fazla istihdam sağlayan, en yüksek vergi ödeyen KOBİ’ler ile başarılı AR-GE, inovasyon çalışmaları, yılın başarılı kadın girişimcisi, genç girişimcisi ödülleri verildi. EBSO’nun Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’nde “Odamızın Çınarları Ödülü” ve “İzmir’e Değer Katanlar Özel Ödülü” de dahil olmak üzere toplam 253 ödül sahiplerini buldu.
Hilton Oteli’nde düzenlenen törende konuşan Ali Babacan, 2008-2009 yıllarında yaşanan küresel ekonomik krizin bitmediğini ve 2. Dünya Savaşı’ndan daha ağır bir yük getirdiğini belirterek, dünyanın ekonomik merkezinin hızla doğuya kayacağını ve Türkiye’nin pazar alanlarını geliştirmesi gerektiğini belirtti.
Ödülleri firmaların temsilcilerine tek tek veren ve onlarla fotoğraf çektiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinin ekonomik kriz nedeniyle karşılaştığı sorunları örneklediği konuşmasında, Türkiye’nin aldığı önlemlerle bu sıkıntılı süreci iyi yönettiğini ancak Türkiye’nin geldiği noktanın kıskançlıkla izlendiğini belirterek, içte ve dışta Türkiye’nin huzurunu bozmak için uğraşan çok sayıda güç olduğunu vurguladı.
Ekonomik başarılarının ardında siyasi istikrar olduğunun altını çizen Babacan, buna sahip çıkılması ve tehditleri karşı birlik olunmasının önemine dikkat çekti ve şöyle konuştu: “2008-2009 yıllarında yaşanan kriz henüz çözülmüş geride bırakılmış değil. Bu yük 2′nci Dünya Savaşı ile mukayese edilebilecek kadar ciddi bir yük. Avrupa’da pek çok ülkede yüksek borç oranları var. Bu borçların kriz öncesi seviyeye inmesi yıllarca hatta bazı ülkelerde onlarca yıl sürecek. Gelişmekte olan ülkelerde bu yük daha büyük sorunlara yol açacak. Dünyanın ekonomik ağırlık merkezi hızla doğuya doğru kayıyor. Bundan sonraki dönemde çok parlak bir performans gözükmüyor. Türkiye olarak hızla pazarlarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Yeni ülkelere ve yeni ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Asya ve Afrika çok çok büyük bir potansiyel. Artık bundan sonra ekonomik büyümenin büyük bir kısmı gelişmekte olan ülkelerden gelecek. Ülkedeki istikrar ortamı bizim ekonomik başarılarımızın altındaki en önemli temellerdir. 2013 yılına son 4 gün kaldı. ABD daha 2013 bütçesini yapabilmiş değil. Biz Ekim ayında 2015′e kadar olan programımızı açıkladık. Açıkladığımız tahminlere yüzde 100 uyan bir bütçe oluşturduk. Biz kendi meclisimizde memurlara ve işçilere ne kadar zam artışı yapabileceğimizi konuşurken, hangi yeni projelere başlayacağımızı konuşurken, diğer ülkelerin meclislerinde ne kadar memurun işten çıkarılacağı konuşuluyor. Emekli maaşlarının ne kadar düşürüleceği konuşuluyor. Zor konumda ve koşullarda olmamıza rağmen geldiğimiz nokta kıskançlıkla bakılan bir nokta. Türkiye’deki bu huzur ortamını bozabilmek ve sarsabilmek için uğraşanlar çok fazla. Dışarıda çok ama maalesef içimizde de yok değil. Biz sapasağlam durduktan sonra, kararlılıkla yürüyebildikten sonra, doğru ekonomi politikalarıyla ilerledikten sonra önümüz açık, yolumuz açık.”
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ebso, ebso sanayi ödülleri, ebso geleneksel ödülleri, ebso geleneksel ödüller